Vírus AMO bol potvrdený u uhynutých diviakov vo zvernici pri Budakeszi

Vírus afrického moru ošípaných bol zistený dňa 28.9.2019 u piatich uhynutých diviakoch vo zvernici Budakeszi Forestry. Nákazu u diviačej zveri potvrdili v laboratóriu Národného úradu pre bezpečnosť potravinového reťazca (Nebih). Veterinárni odborníci okamžite začali vykonávať potrebné opatrenia na základe pokynov hlavného veterinárneho lekára. Epidemiologické vyšetrenie má vysvetliť ako sa infekcia objavila.

V posledných dňoch bolo na tomto území zaznamenaných viacero diviakov, ktoré boli hlásené ako uhynuté. Súbežne so začiatkom vyšetrovania nariadil hlavný veterinárny lekár zvýšené vyhľadávanie jatočných tiel diviakov v postihnutej oblasti a odoberanie vzoriek u diviačej zveri. Do laboratória Nebih boli doručené desiatky vzoriek, z ktorých päť bolo v sobotu 28.9.2019 testovaných na prítomnosť vírusu AMO.

Na základe pozitívnych výsledkov z uhynutých diviakov, hlavný veterinárny lekár nariadil odstránenie populácie diviačej zveri vo zvernici a ako v predchádzajúcich prípadoch nariadil potrebné opatrenia. Patria sem okrem iného vymedzenie infikovanej oblasti a v rámci nej prísne obmedzená oblasť dôležitosti pre epidemiologickú kontrolu.

 

 

Epidemiologické vyšetrenie má vysvetliť ako sa mohla infekcia objaviť na danom území.  Najpravdepodobnejšou možnosťou v súčasnosti je prenos ľuďmi, pretože vírus sa vyskytuje iba u diviakov v krajine ďaleko od postihnutej oblasti. V posledných týždňoch prichádzalo z krajín, ktoré sú silne infikované AMO niekoľko cudzincov, ktorí mohli rozšíriť túto chorobu aj z domácich infikovaných chovov.

 

 

Zdroj: https://polovnickakomora.sk/sk/amo/aktualne-spravy-zo-zahranicia/madarsko/1795-virus-amo-bol-potvrdeny-u-uhynutych-diviakov-vo-zvernici-pri-budakeszi.html