Ubudajúci mesiac

« piatok, december 6th, 2024 »
left
right

Pribúdajúci mesiac sa niekedy nazýva aj mladý mesiac. Vždy sa objavuje na západnej oblohe hneď po západe slnka. V tejto mesačnej fáze sa Zem, Mesiac a Slnko nachádzajú takmer v jednej priamke vo vesmíre. Pre to hovoríme že takmer lebo ak by sa jednalo o usporiadanie do presnej priamky nebolo by možné mesiac vidieť. Mesiac by sa pohyboval po oblohe v priebehu dňa stratený v slnečnom svite. Táto fáza mesiaca je viditeľná hneď po skončení „novu“ a trvá jeden až tri dni. Mesiac v tejto fáze je viditeľný asi 1 hodinu po západe slnka a stráca sa súčasne ráno s východom slnka, keď je už osvetlený prvými slnečnými lúčmi. Keď slnko zapadne a obloha stmavne vtedy je mesiac viditeľný na západnej oblohe.

Vidíme len štíhly zlomok okraja mesiaca. Mesiac sa pohybuje každý večer od západu na východ. Mesiac sa zdá že je ďalej od zeme, spôsobujú to slnečné lúče ktoré na mesiac pôsobia a vytvárajú tak optický klam vzdialeného mesiaca. Osvetlená časť mesiaca sa každým dňom resp. večerom zdá byť hrubšia, je to zapríčinené orbitálnou dráhou po ktorej sa mesiac, zem a slnko pohybuje. Mesiac stále dorastá. Vizuálne vieme určiť že mesiac dorastá tak že žiariaca časť je v tvare písmena D – dorastá.

Všimnite si že na mesiac nedopadá žiaden tieň zo Zeme. Jediný prípad kedy môže dopadnúť tieň zeme na mesiac je spln alebo počas zatmenia mesiaca. Opticky to vyzerá že zem vrhá tieň na mesiac ale je to iba očný klam lebo tieň na mesiaci je priamo z mesiaca keďže je naklonený v takom uhle že si tieni sám.

Občas je vidieť bledú žiaru na neosvetlenej časti mesiaca. Táto žiara je odraz svetla z dennej časti zeme. Hovoríme tomu aj „zemská žiara“

Read more at EarthSky.org »
Dní do budúceho splnu
10dní
Dní do nového lunárneho mesiaca
25dní
Viditelnosť
28.1%