Riskantné zábery v Tatrách. Mladá žena stála len pár metrov od medvedice s mladými

To, že sa medvede vo Vysokých Tatrách dostanú ku kontajnerom, je vcelku normálne. No to, že niektorí domáci alebo návštevníci riskujú, už tak normálne nie je. 

​Svedkom riskantného správania bol Martin Kudas, ktorý je aj autorom video záberov. Nemilo ho prekvapilo správanie mladej ženy, ktorá bola až nebezpečne blízko medvedej samice s mladými. 

Len kúsok chýbal ku tragédii

Ako nám povedal, bol v aute a snažil sa s ním dostať medzi medvede a ženu, lebo vedel, že stačí málo a môže dôjsť ku tragédii. Býva v Tatrách, a tak na stretnutia s medveďmi je zvyknutý, no vždy má veľký rešpekt. 

Takéto správanie odsudzujú aj ochranári. Medveď je šelma a veľmi rýchla. Neuzamknuté kontajnery či stanice ho veľmi lákajú. Zábery sme ukázali aj riaditeľovi Tatranského národného parku. Na chvíľu stratil reč , lebo stačilo naozaj málo a mohlo dôjsť k nešťastiu.

"Takto keď podcení situáciu, toto zviera si chráni svoju korisť, svoju potravu, za dve sekundy je pri ňom a môže to končiť tragicky. Je to divá šelma, ktorá je naučená loviť, keď si bude chrániť svoju korisť, zaútočí aj na človeka," vysvetlil riaditeľ TANAPu Pavol Majko. 

Tatranci sa boja chodiť von 

Nie je už tajomstvom, že sa nie len Tatranci boja chodiť večer von. "Je to už pomaly adrenalínový zážitok pre tých ľudí, no stále je to o nás, o tých ľuďoch, ktorí týmto medveďom ponúkajú večeru v našich kontajneroch alebo v blízkosti našich obydiel," verí Martin Kudas.  

Ľudia často zabúdajú za sebou zavrieť staničky alebo prístrešky, no tie nie sú všade a nie každý voľne stojaci kontajner je aj riadne zabezpečený.  

Dá sa vôbec pred týmito šelmami chrániť? "Určite mať dobrú baterku, prípadne proti-medvedí sprej a nepribližovať sa, keď vieme, že to zviera tam je," radí Pavol Majko. 

 

    

 

 

Zdroj: https://www.noviny.sk/slovensko/491003-riskantne-zabery-v-tatrach-mlada-zena-stala-len-par-metrov-od-medvedice-s-mladymi