Našli myšieho jeleňa. Vyškrtnú ho zo zoznamu hľadaných druhov

Pripomína kríženca medzi myšou a jeleňom. Vedci si mysleli, že drobný párnokopytník Tragulus versicolor vyhynul pred tridsiatimi rokmi pre nadmerný lov.

Teraz sa podarilo niekoľkých jedincov zachytiť pomocou fotopasce v Annamskom pohorí, ktoré tvorí prirodzenú hranicu medzi Vietnamom a Laosom.

Zviera volo umiestnené na zozname 25 najhľadanejších stratených druhov organizácie Global Wildlife Conservation (prekl. Svetová ochrana prírody).

Tento rok už zo zoznamu vyškrtli najväčšiu včelu na svete, ktorá bola stratená 38 rokov. Teraz sa k nej pridá aj drobný živočích, ktorého prezývajú aj vietnamský myší jeleň. V skutočnosti nie je jeleň, ale patrí medzi párnokopytníky.

 

 

Prvýkrát ho objavili v roku 1910. Bohužiaľ sa stal vyhľadávanou poľovníckou trofejou a vedci sa obávali, že preto vyhynul. Od roku 1990 totiž neexistuje žiadne potvrdené pozorovanie tohto druhu.

Pre obyvateľov z blízkosti juhoázijského pohoria však T. versicolor nebol nikdy stratený. Tvrdili, že ho často videli v priľahlých lesoch. Ich príbehy preverili autori novej štúdie vo vedeckom časopise Nature Ecology & Evolution.

Vďaka pomoci miestnych obyvateľov zachytili druh T. versicolor na záberoch viac ako dvestokrát. Nevedia však potvrdiť, koľko jedincov ich fotopasce skutočne nasnímali.

 

 

Zdroj: https://tech.sme.sk/c/22256879/nasli-mysieho-jelena-mysleli-si-ze-je-tridsat-rokov-vyhynuty.html#storm_gallery_143700