Muža na Liptove zabil medveď, potvrdila to pitva

Nehybné telo 57 ročného Dušana našli v pondelok poobede lesníci a policajti v navštevovanej doline Banskô potom, ako im bola nahlásená jeho nezvestnosť. Prechádzka v prírode sa mu stala osudnou. Po napadnutí medveďom ho našli bez známok života. To, že jeho smrť spôsobila šelma, už potvrdila pitva.

Prizvaný súdny lekár konštatoval, že k smrti nedošlo prirodzeným spôsobom. Muž mal na hlave, krku a boku poranenia, ktoré boli spôsobené pohryzením. V mieste nálezu sa našli čerstvé stopy medveďa,“ uviedla pre Marína Debnárová, vedúca odboru komunikácie Lesov SR.

Zamestnanci Lesov SR predpokladajú, že úmrtie 57- ročného muža sa zapíše ako prvý prípad usmrtenia človeka medveďom na Slovensku.

Starosta Liptovskej Lúžnej Albín Husarčík hovorí, že tragédia sa dotkla všetkých obyvateľov. „Dušan bol jeden výborný človek a dobrý remeselník. Pracoval v stavebníctve. Na prechádzky do prírody chodieval pravidelne. Zostali po ňom manželka, dve dospelé dcéry a dve vnúčatká. Je mi to veľmi ľúto,“ podotkol.

Starosta vysvetlil, že medvede sa v celom ich chotári objavovali vždy, no doteraz tam nedošlo k žiadnemu napadnutiu. Napriek tomu, že šelmu zoči voči tam už stretli viacerí. "Teraz sme všetci ostražití, máme strach ísť do lesa,“ doplnil Husarčík.

Debnárová upozornila, že zvyšujúcou sa početnosťou populácie medveďa a nárastom turistiky môže k takýmto stretom dochádzať čoraz častejšie. „Preto návštevníkom prírody odporúčame, aby boli obozretní, pohybovali sa v skupinkách a rozprávali sa. Medveď ich tak môže včas spozorovať a vyhne sa kontaktu s nimi,“ povedala. Zároveň pripomenula, že je dobré, ak informujeme svojich blízkych, do ktorej lokality ideme na turistiku či huby.

 

Zdroj: https://spravy.pravda.sk/ , https://spravy.rtvs.sk/