Mladá medvedica sa predávkovala halucinogénnym medom

V severozápadnom Turecku zachránili dezorientované medvedie mláďa, ktoré sa zrejme predávkovalo tzv. „šialeným medom“. Med s halucinogénnym efektom podľa Guardianu pochádza z miestneho druhu rododendronov, ktoré produkujú špeciálny neurotoxín so schopnosťou navodiť pocity eufórie a silné halucinácie u cicavcov.

Samička sa rýchlo stala známou vďaka krátkemu videu, kde sedí opretá o roh prívesu. Viditeľne oslabené zviera sa tackalo po lese, keď ju ľudia zachránili a odviezli k veterinárovi. Podľa úradníkov je medvieďa v dobrom stave a čoskoro ho pustia späť do lesa.
 

 

Med, ktorý v turečtine nazývajú deli bal, vyrábajú včelári v malom množstve v horskom pásme Kaçkar. Okrem tohto pásma rastú halucinogénne rododendrony už len na úpätí Himalájí. Med vyrobený z nektáru týchto kvetín má blatistočervenú farbu, ostrú vôňu a horkú chuť. U cicavcov môže vyvolať omámenie.
Miestni ho bežne používajú ako liečivo: malá lyžička medu sa zmieša s horúcou vodou alebo mliekom pri domácej liečbe vysokého krvného tlaku, impotencie a niekoľkých ďalších zdravotných problémov.
Pri predávkovaní však vedie k nebezpečným komplikáciám vrátane závratov, zástav srdca a iných srdcových problémov, alebo v zriedkavých prípadoch až k smrti. V Turecku každoročne prijmú nemocnice desiatky ľudí, ktorí sa týmto medom priotrávili.

 

Zdroj: https://refresher.sk/119758-Medvieda-sa-predavkovalo-halucinogennym-medom-ktory-vie-vyvolat-euforiu-aj-u-ludi