Medveď napadol muža v okrese Prievidza

Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR vyzýva v súvislosti s útokom medveďa, ku ktorému došlo v katastri Tužiny (okres Prievidza), na zvýšenú opatrnosť. 

Zásahový tím dostal hlásenie o útoku medveďa na muža ešte v stredu 22.3. Medveď zaútočil na dvoch bežcov z hustého lesného porastu. „Medveď na jedného z bežcov zaútočil z mladého bukového porastu mimo intravilánu obce v lesnom poraste a prirodzenom prostredí. Pravdepodobne dospelý medvedí samec si v lokalite vyhľadával prirodzenú potravu – bukvice, pričom pri priblížení sa bežcov došlo k jeho vyrušeniu a zaútočil na jedného z mužov,“ priblížila hovorkyňa ŠOP SR Kristína Bocková. 

Napadnutý 38-ročný muž podľa nej utrpel poranenia dolnej končatiny uhryznutím, po ošetrení v nemocnici ho prepustili do domácej liečby a jeho stav je stabilizovaný. „Počas obhliadky lokality našli členovia zásahového tímu na mieste čerstvé pobytové znaky medveďa hnedého. Zároveň sa v tejto oblasti, kde došlo k útoku, nachádza známe a obľúbené miesto na zber medvedieho cesnaku,“ ozrejmila. 
Zásahový tím ŠOP SR z tohto dôvodu vyzýva občanov na zvýšenú opatrnosť v tejto lokalite. „V marci medvede vychádzajú z brlohov a vodiace medvedice vyvádzajú von svoje mláďatá. Pre minimalizáciu rizika stretu so šelmou je dobré na svoju prítomnosť v horách upozorniť akýmkoľvek akustickým prejavom a držať sa turistických chodníkov,“ odporučila Bocková.

 

Zdroj: https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/661307-medved-v-okrese-prievidza-napadol-38-rocneho-muza/

Foto zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=rhlOtrGM6uk&t=280s