Lesný tábor pre deti pokračuje, tentokrát v Nórsku
Deti strávia čas pri vonkajších aktivitách, spoznávaní lesnej krajiny a života v prírode. Naučia sa vyrobiť recyklovaný papier či drobné úžitkové predmety z dreva. Samozrejme nebudú chýbať aktivity lesnej pedagogiky, zážitkové hry na snehu a športové aktivity.
V lete 2016 sa na východnom Slovensku v Drienici stretlo 40 detí zo Slovenska, Ukrajiny a Nórska. Deti sa zúčastnili aktivít lesnej pedagogiky organizovaných v rámci Lesného tábora. Pokračovaním tohto tábora je aj zimný Lesný tábor v termíne od 19. do 26. februára 2017 tentokrát však v Nórsku, ktorého sa spolu zúčastní 30 detí zo Slovenska, Ukrajiny a Nórska. Dorozumievacím jazyk je angličtina. Zimný lesný tábor pripravil Skogbrukets Kursinstitutt v rámci projektu Lesy pre spoločnosť – lesy bez bariér (FOR SOC, CBC01013), ktorý je podporený z grantov Nórskeho finančného mechanizmu – správcom programu Cezhraničnej spolupráce je Úrad vlády SR.
Zimná krajina ponúka iné možnosti jej spoznávania a využitia pre rôzne aktivity. A organizátor vsadil práve na to – čo najviac času strávia deti pri vonkajších aktivitách, spoznávaní lesnej krajiny, života v prírode, naučia sa vyrobiť recyklovaný papier, drobné úžitkové predmety z dreva, samozrejme nebudú chýbať aktivity lesnej pedagogiky, zážitkové hry na snehu a športové aktivity. Okrem toho budú mať možnosť navštíviť kŕmnu stanicu voľne žijúcich živočíchov, ďalej múzeum Maihaugen a zimný park Hunderfossen. Miestom konania tábora je školský tábor Bjontegaard v areáli Hanestadu, ktorý je obkolesený borovicovými a smrekovými lesmi a posledné dva dni deti strávia v meste Lillehammer, ktoré v roku 2016 hostilo Olympijské hry mládeže.
Projekt Lesy pre spoločnosť – lesy bez bariér (FOR SOC, CBC01013) sa zameriava na vybudovanie cezhraničného partnerstva zameraného na podporu rozvoja ekoturizmu a lesnej pedagogiky a propagáciu prírodného a kultúrneho dedičstva v prihraničných regiónoch. Cieľom je zlepšenie kapacity multifunkčného lesníctva prostredníctvom poskytovania verejnoprospešných služieb pre návštevníkov lesa, turistov, deti a mládež vrátane osôb so zdravotným postihnutím.
Koordinátorom projektu je Národné lesnícke centrum. Partnermi projektu sú Mestské lesy Košice a.s., PRO POPULO Poprad, s.r.o., Spojená škola - SOŠ lesnícka v Prešove, Národná rada občanov so zdravotným postihnutím v SR, FORZA - Ahenstvo spryiannia stalomu rozvytku Karpatskoho rehionu, Natsionalnyi pryrodnyi park “Zacharovanyi krai”, Zakarpatske oblasne upravlinnia lisovoho ta myslyvskoho hospodarstva, Skogbrukets Kursinstitutt.
Viac informácií o projekte na www.forsoc.org alebo na https://www.facebook.com/forsoc.eu/
zdroj: www.mpsr.sk