Vyhotovenie podopretého úkrytu

V situácií, keď treba prežiť, je les tvojím priateľom. Kým sa okolo teba nachádza dostatok vetiev, vždy si môžeš vyrobiť úkryt.

 

Ak si schopný postaviť podopretý úkryt, dokazuje to, že sa stávaš skutočným expertom na prežitie. Na začiatku vyrob rám zo silných a dlhých vetiev, ktoré sú zbavené listov. Rám môže byť úplne jednoduchý, postačí aj, keď sa medzi dva stromy (alebo iné predmety) vodorovne upevní väčší konár, o ktorá potom môžeš oprieť ďalšie konáre (vytvor to tak, aby ťa plocha, chránila pred vetrom). Môže sa stať aj to, že nebudeš potrebovať vodorovnú opierku vlastnej výroby, keď konáre môžeš oprieť a čiastočne vyvalený strom alebo skalnú stenu.

Na upevnenie rámu použi motúz alebo hrubé, pružné rastliny. Pohľadaj husté vetvy (vynikajúco sa hodia ihličnaté) a umiestni ich na rám tak, aby si získal pevné, teplé a takmer nepremokavé prístrešie. Konáre spevni navzájom, aby bol úkryt ešte pevnejší, škáry zapchaj blatom a zeminou. Tak ako v prípade všetkých úkrytov, aj v tomto prípade pokry vnútri zem hrubým lístím z dôvodu, že môžeš stratiť príliš veľa telesného tepla tým, že sedíš na holej zemi