Zrnoviny na lov nedravých rýb

Zrnovinami súhrne nazývame krmivá rastlinného pôvodu: kukuricu, konoplné semienka, fazuľa a tak ďalej. Väčšinu z nich treba pred lovom pripraviť, ale aj tak zostanú príliš tvrdé na to, aby sme ich mohli natiahnúť na háčik, preto ich navliekame na vlas. Tieto nástrahy sú výborné na lov kaprov, ale rady ich zjedia aj iné väčšie druhy nedravých rýb. Ich ďalšou výhodou je nízka cena, v chovateľských potrebách sa ich dá zahnať za málo peňazí kúpiť na kilá. Takže ani časté zakrmovanie nie je veľmi náročné pre  naše peňaženky.

 

Sterilizovaná kukurica

Neexistuje žiadna iná nástraha, na ktorú by sa chytilo toľko rýb ako na lacnú sterilizovanú lahôdkovú kukuricu . Dá sa ľahko zohnať, skladovať "donekonečna" a okrem toho je naložená v chutnom sladkom náleve. Kukurica je lákavá pre všetky druhy nedravých rýb. Podľa fantázie k nej môžeme pridať vanilkový cukor, koreniny alebo tekuté aromatické prísady, aby tie naše boli trošku iné než nástrahy ostatných rybárov. Zrná kukurice navliekame na háčik veľkosti 12 - 14. Ak predkladáme viac ako jedno zrno kukurice, musíme tomu prispôsobiť aj veľkosť háčika.

 

Pšenica

Pšenica je výbornou nástrahou na plotice a pleskáče, ale rady na ňu zaberajú aj kapre a liene. Pred prekladaním ju však treba pripraviť. Najprv ju na 12 hodín namočíme. Potom ju vo vode, v ktorej sme ju namáčali, pomaly varíme dovtedy, kým sa zrnká neroztvoria. Stlačíme ich medzi ukazovákom a palcom, tak skontrolujeme ich tvrdosť a posúdime, či sú už dosť mäkké na zakrmovanie. Ale pozor! Ak sú zrnká príliš mäkké, pri nahadzovaní odpadávajú z háčika.

 

Konopné semienka

Je to tiež veľmi obľúbená nástraha a návnada, ktorú rybáry prezývajú "magnet pre plotice". Majú ich rady aj ostatné druhy nedravých rýb a dokonca ani kapry nie sú lenivé sŕkať ich po jednom. Konopné semienka sú, bohužiaľ také malé, že sa ich veľmi neoplatí nahadzovať na veľké ryby. Napriek tomu sú výborné na zakrmovanie, dlho udržia ryby v lovisku, veď potrebujú veľa času na to, aby ich všetky pozbierali. Aj t´tuto návnadu treba pripraviť, aby sa s ňou dalo loviť. Semienka namočíme na 6 - 12 hodín, potom zalejeme vriacou vodou a pod pokrievkou necháme jednu noc stáť. Zrnka sa do rána roztvoria a bude viditeľný biely klíček. To je dôkoz, že konopné semienka sú správne pripravené. Konoplný olej svojou príjemnou vôňou priláka ryby zblízka i zďaleka.

 

Zemiaky

Nie je to sícce zrnovina, ale možno ich medzi ne zaradiť pre podobný spôsob prípravy. Zemiaky s vysokým obsahom škrobu sú klasickou nástrahou a návnadou na dlhé roky boli hlavnou návnadou v love kaprov. Pred predkladaním ich treba uvariť. Väčšie zemiaky nakrájame na kocky a menšie zemiaky môžeme uvariť v celku. Vlac prevlečený cez háčik veľkosti 1 - 4 opatrne pomocou ihly prevlečieme cez zemiak. Keď sme už háčik takmer úplne prevliekli, k oblúku háčika priložíme steblo trávy alebo kúsok listu. Takto zemiaky vydržia nahadzovanie a háčik sa nevytrhne. S totuto nástrahou sa dá uloviť takmer výlučne iba kapor, pretože pre ostatné ryby by bola príliš veľká. Celý zemiak predkladáme buď na voľnom vlasci bez akejkoľvek záťaže, alebo v prípade väčšej vzdialenosti na zaťeženej koncovej montáži. Zásek nasleduje, až keď vlasec začne odvíjať z cievky navijaka. Menšie kúsky zemiakov majú rady aj ostatné nedravé ryby, preto aj im môžeme pripraviť nástrahu z nich.

 

Arašidy

Arašidy sú tiež vynikajúcou nástrahou pre kapry a iné biele ryby. Pred lovom ich treba krátko povariť. Po čase varenia sa totiž uvoľňuje ich aróma, ktorá je pre ryby veľmi lákavá. Spravidla predkladáme 2 - 4 arašidy na vlase pripevnenom na háčik veľkosti 6. Môžeme ich však navliecť aj priamo na háčik, ak hrot háčika vyčnieva z nástrahy, aby sa naň zaberajúca ryba moha zaseknúť. Arašidy sú dosť mäkké, takže sú mimoriadne vhodné na lov na mäkkom alebo zarastenom dne, pretože takmer vôbec neklesajú. Ak na vlas pripevníme kúsok peny, arašidy budú, tak ako ostatné nástrahy, stúpať smerom nahor. Takto si ich ryby určite všimnú skôr než klesajúcu nástrahu. Výšku stúpania ovplyvňuje pripevnený na nadväzci, ktorý udržuje nástrahu pri dne.

 

Cícer

Suchý cícer je výbornou nástrahou pre kapry, jalce tmavé, pleskáče a iné stredne veľké biele ryby. Počas prípravy dobre vsiakne farbivá a vonné látky, takže ho nemôžeme predkladať na rôzne spôsoby. Najprv ho namočíme na 10 - 12 hodín a potom 10 - 20 minút varíme. Ďalšie prísady odporúčame primiešať ešte počas namáčania, aby sme ich potom varili už spolu s nimi. Cícer navlečieme na háčik rovnako ako arašidy. Dá sa kúpiť v supermarketoch a v obchode s ovocím a zeleninou. Cícer z konzervy alebo zaváraninového pohára je príliš mäkký, nezostane na háčiku a okrem toho zďaleka nemá takú arómu ako doma pripravená verzia. Čerstvý naklíčený cícer je mimoriadne vhodný na lov nedravých rýb. Predtým ho však obarme, aby sme zastavili proces klíčenia.

 

Kŕmna kukurica

Kŕmna kukurica je podobne ako lahôdková kukurica z konzervy skutočnou lahôdkou na háčiku pre všetky stredne veľké a väčšie nedravé ryby. V poľnohospodárskych predajniach sa dá zakúpiť veľmi lacno v 25 kg balení. Namočíme ju aspoň na 12, ale radšej na 24 hodín., potom 20 minút povaríme, aby sa mohli uvoľniť aromatické látky. Kukurica je dobrá vtedy, ak zrnká začnú praskať. Ak do vody pridáme aj cukor, dostaneme účinnú nástrahu. Pre ryby je skutočnou lahôdkou, ak necháme kukuricu po uvarení prikritú stáť a kysnúť. Pre ľudské čuchové bunky to nie je práve najpríjemnejšia vôňa, ale ryby sa pre ňu idú roztrhať. Predkladá sa rovnako ako ostatné zrnoviny, čiže na vlase. V závislosti od veľkosti rýb navlečieme na vlas jedno až päť zŕn kukurice. Veľkosť háčika sa pohybuje od 4 (v prípade viac zŕn) do 12 (pri jednom zrne)

 

Tigrie oriešky

Takzvané tigrie oriešky sú sušenými plodmi šachora jedléhom rastliny rodiacej v miernom klimatickom pásme. V stredomorí sa z nich vyrába olej, mlieko a dokonca aj musli, ale u nás sú takmer neznáme. Za posledné roky sa však ich použitie rozšírilo v kaprárskych kruhoch. Tigrie orišky sú veľmi tvrdé, preto ich treba spoň na 12 až 24 hodín namočiť a potom približne hodinu variť. Aj naďalej zostanú tvrdé, ale kapry túto sladkú pochúťku vďaka svojim zubom uloženým hlboko v pažeráku dokáže pomlieť. Pre svoju tvrdosť nie sú na lov ostatných rýb vhodné. Podobne ako kŕmnu kukuricu aj tigrie oriešky sa odporúča niekoľko dní nechať stáť, kým sa rozbehne proces kysnutia. Zbadáme to tak, že voda, v ktorej ich varíme, bude hustejšia a slizká. Vtedy sú oriešky pripravené na lov kaprov. Tigrie oriešky predkladáme na vlase a pomocou malého kúska korku ich môžeme nechať nenápadne plávať. Veľkosť háčika závisí od počtu orieškov, ale použijeme aspoň veľkosť 2 - 6. Oriešky sa dajú kúpiť v rybárskych potrebách.

 

Fazuľa

Postup prípravy suchej fazule a jej natiahnutia na háčik je rovnaký ako v príprave cícera. Existujú rôzne veľké druhy fazúľ a stredne veľké a väčšie ryby ich rady požerú. Osvedčila sa aj pri viacdňovom zakrmovaní, pretože ryby ju príjmu. Môžeme použiť aj sterilizovanú fazuľu s konzervy alebo zo zaváraninového pohára ale tá je veľmi mäkká, takže pri nahadzovaní treba postupovať opatrne, aby neodpadávala z háčika.