Závažia a záťaže, Signalizátor, Kŕmidlo
Olovené závažia / záťaže
S cieľom umiestnenia nástrahy do správnej hĺbky, na vyváženie plaváka alebo na dosiahnutie potrebnej vzdialenosti hodu treba na šnúru umiestniť záťaž. Používajú sa na to olovené závažia. Na vyváženie plaváka potrebujeme menšie narezané olovené guľôčky, takzvané broky. Na týchto malých guľôčkach, ktoré dostať kúpiť v praktických dávkovačoch v rôznych veľkostiach, sa nachádza zárez, do ktorého sa vkladá šnúra. Na upevnenie šnúry treba broky stlačiť. Je potrebné nasadiť toľko brokov, aby sa plávajúce teleso ponorilo úplne do vody a z vody vytŕčala iba anténka plaváka. V záujme optimálnej signalizácie záberu treba broky umiestniť tak, aby boli smerom k háčiku vždy menšie broky. Pri love naťažko budeme potrebovať priebežne olovká rôznej hmotnosti. V obchode dostať dva druhy: olovko s dierkou v strede, cez ktorú sa dá prevliecť kmeňová šnúra a variant s obratlíkom, do ktorého sa dá olovko zakvačiť. Osobne odporúčam olovko v tvare slzy s obratlíkom. Pri love položením (naťažko) funguje olovko ako vrhacia záťaž, ale aj nástrahu stiahne tam, kde budeme chcieť loviť – na dno. Pre rybu, ktorá zabrala na nástrahu, nesmie predstavovať olovko žiadny odpor, inak nástrahu rýchlo nechá tak. Pri zábere musí teda háčik zostať na dne, pričom ryba vie šnúru bezproblémovo pretiahnuť. To však v prípade olovených záťaží s dierkou v strede nie je vždy možné. Ak je dno bahnité, závažie by sa zaborilo do bahna a šnúra by neprešla cez olovko. Olovká v tvare slzy s obratlíkom sa dajú s malou pomôckou, ktorú vám tiež predstavíme, používať aj tak, aby sa mohla šnúra voľne pohybovať. Zadovážte si olovené broky a olovká v tvare slzy s hmotnosťou 10, 20, 30, 40 a 50 g a máte všetko, čo na začiatok budete potrebovať.
ANTI-TAGLE BUŽÍRKA NA OBRATLÍK
Bužírka anti-tagle je mierne ohnutá plastová rúrka (trubička) dlhá približne 5-7cm, na ktorú je pomocou malého nadstavca pripevnený obratlík. Na obratlík môžeme zavesiť a podľa potreby meniť olovká v tvare slzy bez toho, aby sme museli montáž znova preväzovať. Bleskurýchlo sa môžeme prispôsobovať meniacim sa podmienkam a olovká vymieňať. Táto malá rybárska pomôcka má tú výhodu, že spoľahlivo pomáha prekĺznutiu kmeňovej šnúry bez odporu. Funguje aj v prípade bahnitého dna, kde olovko s dierkou v strede neplní svoju úlohu. Olovko sa síce zaborí do bahna, ale plastová rúrka, cez ktorú prechádza šnúra, zostane pre svoju nízku hmotnosť navrchu bahna. Na začiatok stačí desať takýchto malých rúrok.
Závesný signalizátor záberu
Závesný signalizátor záberu sa pripevňuje priadzou k držiaku prúta a pri položenom prúte sa prištipne na šnúru a tak signalizuje záber. Ak ryba odtiahne šnúru, signalizátor sa pohne smerom nahor a môžeme sa pripraviť na zásek. Pri zdvihnutí prúta štipec signalizátora pustí šnúru a môže sa začať zdolávanie.
Kŕmidlo
Kŕmidlo je vynikajúcim náčiním lovu nedravých rýb položením (naťažko). Obchody majú v ponuke rôzne modely. Feedrový košík umožňuje umiestniť krmivo alebo červy do bezprostrednej blízkosti nástrahy na háčiku. Osvedčili sa predovšetkým klietkové kŕmidlá z drôteného pletiva, ktoré umožňujú umiestniť práškovú návnadu na miesta lovu a prilákať tam ryby. Kŕmidlá majú rôznu veľkosť a hmotnosť. Vo všeobecnosti platí, že čím silnejší je prúd vody alebo čím väčšia je nahadzovacia vzdialenosť , tým ťažšie musí byť olovené závažie. V stojatých vodách vyhovujú aj stredne veľké modely – s vrhacou záťažou do 30 g . Okrem toho sa dajú kúpiť aj modely, ktoré možno naplniť červíkmi. Tie na dne pomaly vylezú z kŕmidla a pre ryby predstavujú takú hostinu, že zabudnú na svoj strach z nástrahy. Kŕmidlá podobne, ako je to v prípade záťaží v tvare slzy, jednoducho zavesíme na karabínku anti-tagle bužírky. V záujme toho, aby sme uzol na obratlíku pri nahadzovaní ochránili pred ťažkým kŕmidlom, pred uviazaním obratlíka navlečieme na šnúru najprv bužírku a korálik. Na začiatok postačí päť-sedem drôtených klietkových kŕmidiel a dve-tri kŕmidlá na červy, vďaka ktorým sa nám na háčik určite chytí pár rýb. Zostavili sme si teda skromný výstroj na ulovenie našich prvých nedravých rýb a vlastne by sme sa aj mohli vybrať na rybačku. Rybolov sa však nekončí prvým, dlhoočakávaným úlovkom. Rybu ešte treba bezpečne vyloviť na breh a správne ju ošetriť. Na to budeme potrebovať niekoľko pomôcok.