Výber prútu a navijáka

Tie doby sú dávno preč, kedy bol cielený lov veľkých kaprov doménou iba niekoľkých málo nadšencov. Informácie o tom, ako sa dostať veľkým kaprom na kobylku bolo ako šafranu, boilies nedostatkovým tovarom a suroviny na jeho výrobu stáli doslova mailand. A zohnať kvalitnú výbavu bol nadľudský výkon.

Rybárske prúty

Úplne ideálne by bolo mať pre každú situáciu vhodný prút, čo však asi narazí na zúrivý odpor rybárovho ministra financií (väčšinou manželka či priateľka). Ak navyše chýba aj dostatočný priestor pre skladovanie niekoľkých sád prútov, bude treba urobiť vhodný kompromis a pokúsiť sa nájsť vhodný prút, ktorý pokryje väčšinu potrieb. Najpravdepodobnejšie sa bude jednať o prút dĺžky 3 - 3,6m s vrhacou záťažou 60-100g.

Pred kúpou nového prútu si pokúste zodpovedať niekoľko otázok:

Čo znamenajú údaje uvedené na prúte - napr. 12 ft, 3LB?

Číslo v stopách (1 ft = 30,48cm) prestavuje dĺžku prútu.

Feet (stopa) Centimetre
10 ft 305 cm
11 ft 335 cm
12 ft 366 cm
13 ft 396 cm

Číslo v librách (1 lb = 0,454 kg) predstavuje testovaciu krivku prútu. Je to záťaž, ktorá je potrebná na to, aby sa špička odchýlila od osi prútu o 90º. U trojlibrového prútu je to teda: 3 x 0,454 = 1,362 kg. Nič moc údaj, čo? Od testovacie krivky však môžeme odvodiť iný, o trochu užitočnejšie, avšak hrubý, rýdzo orientačný údaj - ideálna vrhacia záťaž prútu v gramoch. Je to hmotnosť záťaže, s ktorou by sa maly dosahovať najdlhšie hody.

Orientačná tabuľka:

Testovacia krivka prútu Ideálna vrhacia zátaž
2,25 lb 57 g
2,50 lb 64 g
2,75 lb 70 g
3,00 lb 77 g
3,25 lb 85 g
3,50 lb 91 g

Navijáky

Kvalitný navijak, pevný vlasec a ostrý háčik sú podľa nášho názoru tri najdôležitejšie veci v celej rybárskej výbave. Ako britva ostrý a dostatočne pevný háčik rozhodne o tom, či sa ryba ľahko zasekne. Pevný vlasec minimalizuje možnosť odtrhnutia ryby počas boja a o navijaku platí to isté. Je síce pekné mať krásny prút, ale k čomu by bol, keby nebol osadený vhodným navijakom s bezchybne fungujúcou brzdou. Nie je nič horšie, ako keď sa brzda neodvíja plynulo a "kope" alebo sa absolútne zasekáva. To smrdí stratou ryby, a to sa jednoducho neoplatí riskovať.

Akú brzdu vybrať?

Baitrunner

Ak opomenieme fakt, že sa tento druh navijaka veľmi ľahko ovláda, potom má baitrunner svoje opodstatnenie predovšetkým pri love na krátku vzdialenosť (odhod) či veľmi krátku vzdialenosť. Stačí otočiť kľučkou, voľnobežka sa vycvakne a môžete začať zdolávať. Je to rýchle, pohodlné a efektívne. Baitrunner sa však používá aj na veľkokapacitných navijákoch, dôvodom je iba jednoduchá manipulácia.

Predná brzda

Vďaka relatívnej jednoduchosti celého brzdného mechanizmu sa zrejme jedná o najrozšírenejší, najspoľahlivejšií, najuniverzálnejší a najpopulárnejšií druh navijáka.

Zadná brzda

Brzda sa ovláda otáčaním kolieska na spodnej časti navijaka. Je to relatívne pohodlné na ovládanie.

Zdroj: MRK.cz