Umelé nástrahy z mäkkých plastov

Umelé nástrahy vyrobené z mäkkých plastov znamenali revolučný prevrat na trhu umelých nástrah. Výber bol zrazu taký obrovský, až zneistil začínajúcich rybárov. Na začiatok úplne postačí zopár gumených rybiek, ktoré dostať kúpiť vo všetkých existujúcich farbách a tvaroch. Obchody ponúkajú všetko, počnúc imitáciami rýb cez imitácie kôrovcov a červov až po vymyslené nástrahy.
Umelé nástrahy z mäkkých plastov  vybavené olovenou hlavičkou predkladáme predovšetkým v hlbších vrstvách vôd, ale dajú sa bez problémov používať aj v ostatných vrstvách.
Ich veľkou výhodou je konzistencia. Kým pri umelých nástrahách z tvrdých materiálov si ryba všimne, že sa pokúšame oklamať ju a s boľavými zubami odpláva, na nástrahu vyrobenú z mäkkého plastu zaberie aj druhýkrát. Pri väčších nástrahách používame jeden alebo dva trojháčiky, čo zvyšuje šance na to, aby sme ulovili aj opatrnejšie ryby. Zníži sa tým počet neúspešných zásekov.

 

Pomôž si sám...

Do niektorých modelov je už zaliata olovená hlavička. Je však výhodnejšie, ak kúpime zvlášť gumené nástrahy a zvlášť olovené hlavičky. Tak sa dokážeme lepšie prispôsobiť daným podmienkam a v priebehu lovu môžeme zmeniť veľkosť háčika a hmotnosť olovenej hlavičky.

 

Ako vodiť nástrahy vyrobené z mäkkých plastov?

Podobne ako ostatné umelé nástrahy, aj gumené rybky a twistery sa dajú predkladať rovnomernou alebo trhanou prívlačou vo všetkých vrstvách vôd. Najobľúbenejšou  metódou je oklamanie rýb zdržiavajúcich sa pri dne trhaním. Nástrahu spustíme na dno na napnutej (!) šnúre, pričom ju nepretržite sledujeme. Keď nástraha klesne na dno, šnúra sa uvoľní, preto sa špička prúta vráti do pôvodnej polohy. Vtedy nástrahou trošku potrhneme a niekoľkými otočeniami kľučkou navijaka navinieme takto získanú šnúru. Nástrahu opäť spustíme na dno. Sledujeme ju a po uvoľnení šnúry nasleduje ďalšie trhnutie.
V rôznych ročných obdobiach treba vodiť nástrahu vždy iným spôsobom. V teplej vode sa dá nástraha vodiť trošku rýchlejšie - väčšími trhnutiami-, zatiaľ čo v zime musíme byť trocha opatrnejší. Ak používame gumené rybky, prút má smerovať vždy k nástrahe, aby bol priestor na silný zásek. Záber nastáva na 90 % počas klesania, čo vnímame prostredníctvom jemných pohybov špičky prúta. Ihneď treba zaseknúť. 
Táto metóda lovu vyžaduje prax a musíme sa ju naučiť. Budeme potrebovať určitý čas na to, aby sme vedeli odhadnúť, aká veľká má byť olovená hlavička, aby sme mohli nástrahu predkladať prirodzene. Ak je hlavička príliš veľká, nástraha rýchlo klesne a dravé ryby na ňu nezaberú. Ak je však príliš ľahká, necítime dno a nástrahu vodíme iba „poslepiačky". Všeobecné pravidlo: čím je voda hlbšia a čím väčšia je gumená rybka, tým môže byť olovená hlavička ťažšia. V tečúcich vodách alebo vo veternom počasí môžeme zvoliť ešte o pár gramov ťažšiu.
Existuje mnoho špeciálnych metód na predkladanie rôznych gumených nástrah, napríklad technika dropshot alebo zvislá (vertikálna) prívlač. V prvom prípade lovíme pomocou olovka, v druhom predkladáme takmer nehybnú nástrahu zvisle pod člnom. Tieto metódy sú veľmi špeciálne a sú iba pre mimoriadne skúsených rybárov, preto iba veľmi stručne.

V nasledovnej tabuľke sú uvedené veľkosti nástrah a k nim patriaca hmotnosť olovenej hlavičky. Hodnoty uvedené v tabuľke sú iba informatívneho charakteru, treba prihliadať aj na vietor, rýchlosť prúdu a (hlavne) na skúsenosti a prax.

 

 

 

 

 

Veľkosti nástrah a olovené hlavičky
  Stojaté vody do hĺbky 3 m Stojaté vody do hĺbky 6 m Stojaté vody do hĺbky 9 m Tečúce vody do hĺbky 3 m Tečúce vody do hĺbky 6 m Tečúce vody do hĺbky 9 m
Nástraha, cca 8cm 5-7 g 7-10 g 8-12 g 8-10 g 10-12 g  14-17 g
Nástraha, cca 12cm 7-10 g 10-12 g 12-15 g 9-11 g 12-17 g 17-21 g

Nástraha,
cca 16cm

8-12 g 11-14 g 14-18 g 11-13 g 15-20 g 17-24 g
Nástraha, cca 20cm 11-15 g 13-16 g 15-20 g 12-14 g 20-25 g 22-28 g
Nástraha, cca 25cm 12-15 g 14-18 g 16-21 g 13-16 g 21-18 g 25-35 g