Umelé nástrahy s lopatkou (wobbler)

Wobblery sú umelé rybky vyrobené z dreva alebo plastu. Ich kymácavý pohyb napodobňuje pohyb zoslabnutých rýb. Pomocou lopatky sa dajú dostať do akejkoľvek hĺbky. Hĺbku ponoru určuje umiestnenie a veľkosť lopatky. Čím je lopatka vodorovnejšia, tým hlbšie dokáže wobbler plávať. Väčšie lopatky nasmerujú wobblery do väčších hĺbok. Wobblery plávajúce v plytkej vode spoznáme podľa zvislejšie uloženej lopatky. Existujú aj modely s nastaviteľnou lopatkou.

Môžeme ich rozdeliť do troch skupín: plávajúce, klesajúce (hlbokopotápavé) a vznášajúce sa (potápavé) wobblery. Výberom správneho modelu určíme hĺbku, v ktorej chceme wobbler predkladať. Existujú modely pozostávajúce z jedného tela alebo z viacerých častí. Základné pravidlo: čím má wobbler viac častí, tým bude vo vode vrtkejší. Ak chce niekto nalákať dravé ryby na záber špeciálny-mi podnetmi, môže použiť hrkajúci wobbler. Je to umelá rybka, ktorej vnútro je vyplnené drobnými, lákavo hrkajúcimi guľôčkami. Istý čas sú na trhu už aj modely z mäkkých materiálov. Tieto umelé rybky produkovali za posledné roky výborné výsledky, čo sa týka úlovkov. Výber závisí vždy od podmienok vody a počasia, respektíve od hĺbky. Sú dni, ked' dravé ryby obl'ubujú farebné modely, inokedy zas zaberajú skôr na prirodzenejšie sfarbenie.

Ako vodiť wobbler?

Neexistuje pravidlo, ktoré by jednoznačne určovalo vedenie wobblera. Aj v prípade rovnomernej prívlače sa na vode vábivo pohojdáva sem a tam. Bude ešte dráždivejší, ak ho občas zastavíme alebo rýchlo otočíme kľučkou navijaka, ved' ani choré ryby neplávajú plynule, ale z času na čas sa zastavia alebo, naopak, ožijú. Špička prúta má smerovať vždy nízko k vode a s wobblerom má zovierať 90 stupňový uhol. Vďaka svoju energickému pohybu sa wobblery výborne hodia na lov vláčením za člnom. Plávajú 10-30 metrov za člnom. Touto metódou sa dajú preloviť obrovské vody. Na margo: čím je kmeňová šnúra tenšia, tým hlbšie wobblery plávajú.