Správne vylovenie dravých rýb
Konečne sme sa dostali až sem: ryba zabrala na nástrahu, uskutočnil sa zásek a korisť sa prudko bráni na druhom konci šnúry. Zostáva už iba úspešné vylovenie. Najistejším náčiním na vylovenie je veľký podberák, do ktorého nasmerujeme vyčerpanú korisť. Najdôležitejšou podmienkou toho je zachovanie pokoja. Hodiny sme čakali na záber, teraz už na jednej-dvoch minútkach nezáleží. ľavou rukou vystrieme sieť, ako to len ide, druhou rukou držíme prút a opatrne nasmerujeme rybu do podberáka. Ak naša korisť ešte naposledy pozbiera všetky svoje sily, dajme jej priestor na pohyb, aby sme sa nedopustili tej chyby, že ju nasmerujeme do podberáka násilím. Stratili by sme ju totiž, čo by nás potom veľmi mrzelo.
Možno je podberák najistejšia metóda, často však nie je poruke, možno sme ho nachali v kroví alebo v taške.
Existujú aj iné spôsoby vylovenia rýb, tie si však vyžadujú určitú prax. Tak= je napríklad vylovenie rukami. Pre každú dravú rybu existuje metóda, ktorou sa dá chytiť a vytiahnuť z vody. V nasledujúcich článkoch vám predstavíme niekoľko techník.
Veľký podberák
Podľa možností používame veľký podberák. Pri kúpe sa nám môže zdať priveľký, ale verte, keď sa vám na háčik chytí prvý väčší exemplár, budete sa tešiť z každého centimetra navyše.
Redším podberákom sa ľahšie pohybuje, lebo do seba nevsiakne toľko vody a vode kladie menší odpor než hustejšia sieť.
Okrem toho sa doň tak ľahko nezakvačí háčik vyčnievajúci z úst ryby.