Špeciálne nástrahy

Existuje ešte veľké množstvo špeciálnych nástrah, ktoré boli vyvinuté na mimoriadne situácie alebo druhy rýb. Také sú napríklad bolenie olovká, ktoré boli vymyslené na lov boleňov. Bolene sa zaseknú na háčik väčšinou v tečúcich vodách ďaleko od brehu, na hladine. Ich obľúbenou potravou sú plôdiky rýb dlhé sotva ako prst. Na ich vylovenie budeme teda potrebovať malé nástrahy, ktoré dobre letia.
Bolenie olovká majú veľkú vlastnú hmotnosť, napriek tomu sa dajú dobre vodiť po hladine. Bolene obľubujú rýchlo ťahané nástrahy, preto bolenie olovko, ktoré vyplávalo na hladinu rovnomerne rýchlou prívlačou. Ale pozor! Bolene sú tvrdými a vytrvalými bojovníkmi. Nepodceňujme túto bielu rybu, ktorá by sa nám na prvý pohľad mohla zdať neškodná.
Nástraha spinner jig bola tiež vyvinutá na lov boleňov. Veľmi dobre letí a napriek tomu, že je malá, je ťažká. Malá rotačka na zadnom očku vysiela k boleňom pri rýchlej hladinovej prívlači vábivé signály.
Malé pilkery (zockery) boli pôvodne vyvinuté na lov pri dne, ale pri primeranej rýchlosti prívlače sa v love boleňov dajú použiť aj v horných vrstvách vody. Predkladajú sa na dne ľahkým pohybovaním nahor a nadol. Výborne sa hodia predovšetkým na lov z člna.
Po nahodení klesnú na dno, následne nimi potrhneme, podobne ako gumenou rybkou. Je dôležité, aby sme ich pri napnutej šnúre vždy nechali klesnúť späť, iba tak môžeme vnímať jemnejšie zábery. Pilkery sú obľúbenými nástrahami ostriežov a pstruhov.
Nástrahy blade (po anglicky čepel) sa správajú podobne ako malé pilkery a sú rovnako ťažké a masívne, rýchlo klesajú, ale sú vábivejšie než zockery. Na rozdiel od ostatných umelých nástrah zavesíme blade do obratlíka nie cez nos, ale cez chrbát za prvou tretinou tela. Tam je viac dierok. Čím väčšmi vpredu zavesíme obratlík, tým musí byť trhnutie silnejšie.
Nástrahy blade predkladáme pohybujúc nimi hore-dole a už pri jemnom trhnutí začnú vibrovať. Dajú sa použiť vo všetkých hĺbkach a na všetky druhy dravých rýb. Výborne sa osvedčili pri love z člna, kde sa dajú vodiť zvisle.
 Extra ťažký diskový blyskáč bol vyvinutý na lov v mimoriadne veľkých hĺbkach. Táto nástraha nie je vypuklá a je relatívne málo pohyblivá. Ani vo veľmi rýchlo tečúcich vodách nevypláva na hladinu, ale zostane v hĺbke. Aby sme ju „oživili", vždy ňou treba trhať.