Šnúra (vlasec)

Rybárska šnúra alebo vlasec je jediným prostriedkom, ktorý nás spája  s rybou. Jej kúpe venujeme náležitú pozornosť. Mnohí rybári sa pozerajú iba na nosnosť šnúry a nevenujú pozornosť takým vlastnostiam, ako je odolnosť proti oderu alebo preťaženosti. Je veľmi dôležité, aby sa prút, navijak a šnúra k sebe hodili. Ak je šnúra príliš slabá pre zvolený prút, pri veľkej rybe sa rýchlo pretrhne, pretože prút nie je vhodný pre túto jemnú šnúru. Ak však zvolíme príliš silnú šnúru, prút vystavujeme príliš veľkej záťaži a v najhoršom prípade sa môže zlomiť. Za obe chyby zaplatíme stratou pekného úlovku. K prútu, ktorý sme odporúčali v článku o prútoch, je vhodná šnúra s nosnosťou 4 – 5 kg, šnúra sa pretrhne až vtedy, keď už v akcii prúta nie sú „rezervy“ (prút sa však nezlomí). V predajniach s obľubou odporúčajú splietané šnúry (rybárske šnúry skrútené z viacerých základných vlákien), keďže v pomere k svojmu malému   priemeru sa vyznačujú vynikajúcou odolnosťou proti pretrhnutiu. Na prvý pohľad sa zdá veľká nosnosť veľkou výhodou, ale tento materiál má mnohé nevýhody: nedá sa vyhnúť skrúteniu a preťaženosť je takisto menšia v porovnaní s jednovláknovými (monofilnými) vlascami. Nielen akcia prúta, ale aj preťaženosť šnúry účinne zabraňuje strate zaseknutej ryby. A ich spoločný účinok je podobný gumenej šnúre, na ktorej konci ryba vyčerpane pláva a účinok háčika v ústach ryby slabne. Splietané šnúry sú pri mnohých rybárskych metódach – napríklad pri love rýb s umelou nástrahou – nevyhnutné, ale v prípade lovu nedravých rýb nie sú najlepšou voľbou. Výnimka potvrdzuje pravidlo, no v tomto prípade je to veľmi zriedkavé. Napríklad v hustej vode plnej chalúh treba používať splietanú šnúru , pretože si ľahšie nájde cestu medzi rastlinami než klasický monofilný vlasec. Pri love na väčšiu vzdialenosť – nad 150 metrov – sa tiež používa prevažne splietaná šnúra, keďže vďaka menšej preťaženosti lepšie signalizuje záber. Prečo si teda zvoliť monofilný (jednovláknový) vlasec? Je vyrobený z nylónu (silón) a pozostáva z jedného vlákna, ktoré sa počas výroby naťahuje, takže sa dá vyrobiť s akýmkoľvek priemerom. Monifilné vlasce majú veľmi dobrú pružnosť. My budeme potrebovať vlasec s priemerom 0,25 mm. Je dobré dbať aj na odolnosť vlasca proti oderu, keďže ho musíme často ťahať medzi prekážkami, ako sú lastúry , kamene alebo ponorené konáre. Vlasec odolný proti oderu dobre znáša kontakt s takýmito prekážkami. Vyžaduje si názor špecializovaného predajcu alebo skúseného rybára!

 

PEVNOSŤ V UZLE

Okrem odolnosti proti pretrhnutiu treba pri kúpe rybárskej šnúry prihladiť aj na pevnosť v uzle. Normálna odolnosť proti pretrhnutiu ukazuje, aká sila je potrebná na roztrhnutie šnúry. Keďže však na prút musíme uzlami pripevniť aj háčik a obratník, každým uzlom šnúru oslabujeme. Pokojne to skúste, potiahnite dva konce zauzlenej šnúry. Šnúra sa väčšinou v uzle pretrhne. Výrobcovia radi propagujú svoje šnúry vysokou pevnosťou v uzle. Radšej si vyžiadajte názor skúseného rybára alebo predavača.

ÚDRŽBA VLASCA

Vlasec šetríme, ak ho nevystavujeme slnečnému žiareniu a podľa možností ho skladujeme na tmavom mieste. Okrem toho treba vlasec pravidelne meniť, aby sme mohli loviť vždy so silónom vynikajúcej kvality. Najneskôr na konci každej rybárskej sezóny ho treba vymeniť.