Recepty na boilies

Forelli-Boilies

Hlavnou zložkou týchto boilies je krmivo pre pstruhy značky Forelli, ale môžeme použiť aj krmivo značky Trouvit. Oba produkty boli vyvynuté na chov rýb s ohľadom na hospodárske hľadiská, takže obsahujú všetky zložky, ktoré sú potrebné pre vysokú výživnú hodnotu. Nedajme sa pomýliť tým, že ide o krmivo pre pstruhy. To, čo chutí mladým pstruhom, zjedia aj ostatné ryby. Krmivo značky Forelli kúpime v poľnohospodárskych obcjodoch za výhodnú cenu. Doma ho potom treba mixérom najemno rozdrviť. Vďaka jeho výraznej vôni netreba pridávať ďalšie arómy. Napriek tomu ho treba nahádzať do vody niekoľko dní pred lovom, aby sa mohli uplatniť jeho vlastnosti.

600 g múčky Forelli

300 g krupice

100 g plnotučnej sójovej múky

Asi 10 – 12 vajec

 

Boilies zo supermarketu

Všetky zložky týchto boilies sa dajú kúpiť v supermarketoch (sójová múka sa dá kúpiť skôr v predajniach so zdravou výživou alebo v rybárskych potrebách), čiže nebudeme potrebovať špeciálne prísady. Z chutných múčok a voňavých korenín pripravíme návnadu, ktorú ryby raz – dva zožerú.

250 g kukuričnej múky

250 g pšeničnej krupice

250 g plnotučnej sójovej múky

70 g mletých orieškov

40 g nesladeného kakaového prášku

pol vrecúška halušiek

1 – 2 vrchovaté polievkové lyžice škorice a perníkového korenia

1 – 2 vrecúška vanilkového cukru

10 – 12 vajec

 

Boilies z krmiva pre vtáky

Ide o boilies, ktorých hlavnou zložkou je krmivo pre vtáky. Zrná a semená obsiahnuté v krmive pre vtáky majú ryby veľmi rady a rýchlo ich zožerú. Malé množstvo opatrne pridaného sladidla a ovocné, orieškové alebo korenisté arómy zvýšia účinnosť boilies.

300 g mletého krmiva pre vtáky

200 g tvrdej pšeničnej krupice

150 g plnotučnej sójovej múky

150 g kukuričnej múky

100 g praženej konopnej múčky

100 g kazeínu

10 – 12 vajec

 

Rybie boilies

Boilies obsahujúce rybie múčku po niekoľkých dňoch zakrmovania prilákajú ryby s mimoriadnou účinnosťou. Sú veľmi vhodné na dlhodobé vnadenie a pre vysoký obsah bielkovín ich ryby veľmi obľubujú. Je to skutočne špeciálna návnada a ani prísady nie je ľahké zohnať. Prísady sa často dajú objednať len v špecializovaných obchodoch. Prísady nie sú lacné, ale majú výbornú kvalitu a vysokú výživovú hodnotu. Rybie arómy sa pri tomto druhu boilies osvedčili, ale keďže majú veľmi intenzívnu vôňu, môžu sa používať aj bez pridania aróm.

200 g múčky z morského ostriežika (Sebestes maritus)

200 g krmiva pre vtáky značky Quicko

150 g mäkkej pšeničnej krupice

100 g sušeného mlieka

100 g halušiek

100 g mastnej sójovej múky

50 g egg albumínu (sušený vaječný bielok)

10 – 12 vajec

 

Orieškové boilies

Kapry a ostatné nedravé ryby obľubujú zrnoviny a oriešky, takže je logické skúsiť šťastie s orieškovými boilies. Počas prípravy treba cesto udržiavať trošku vlhké, pretože prísady do seba aj po dlhšom čase vsiaknu veľkosť a cesto by sa mohlo vysušiť. Ak je príliš suché, nedá sa s ním pracovať ďalej. Oriešková chuť a koreniny neminú svoj účinok.

250 g tvrdej pšeničnej krupice

200 g arašidovej múčky

200 g kukuričnej múky

150 g mletého krmiva pre papagáje

100 g mletých tigrích orieškov

50 g mletých orieškov

50 g egg albumínu (sušený vaječný bielok)