Prehľad metód lovu nedravých rýb

Prehľad metód lovu nedravých rýb

Lov s plavákom

Lov s plavákom je mimoriadne rozšírený spôsob lovu nedravých rýb. Dá sa úspešne použiť takmer vo všetkých typoch vôd, ale iba v relatívne pokojnej vode. Tvar a citlivosť plaváka majú rozhodujúci význam z hľadiska citlivosti signalizácie záberu.

Tvar:

V pokojných vodách používame tenké, dlhé plaváky s malou nosnosťou

Vyvažovanie:

Vyvažovaním sa dajú ovplyvniť tri činitele: signalizácia záberu, predkladanie nástrahy a vzdialenosť nahadzovania.

Čím je plavák ľahší, tým citlivejšia signalizácia záberu, ale súčasne ho aj vietor ľahšie odfúkne. Čím je plavák ťažší, tým menej signalizuje a ryby sa stanú nedôverčivejšími.

Zlaté pravidlo: plavák má byť taký ľahký, ako je to len možné a taký ťažký, ako je to potrebné.

Jemný lov položením (naťažko)

AK je silný vietor, veľké vlny, voda je príliš hlboká alebo ryby nie sú vo vzdialenosti nahadzovania, riešením je jemný lov položením. Pri tejto metóde lovu „pošleme“ nástrahu ku dnu pomocou záťaže a vlasec slúži ako spojivo a signalizátor záberu.

Lov s feeder alebo winklepicker

Lov s feedrovým prútom a pickerkou sú špeciálne formy lovu naťažko, kde sa signalizácia záberu realizuje prostredníctvom jemnej citlivej špičky prúta.

Prúty winklepicker sú rovnako citlivým signalizátorom záberu ako plavák, dajú sa však použiť ako vo viacerých situáciách.

Sú veľmi ľahké, preto sú veľmi výhodné pri menších vzdialenostiach nahadzovania, respektíve sú vhodné na lov malých a stredne veľkých rýb.

Feedrové košíky (kŕmidlá) sa dajú naplniť rôznymi druhmi krmiva (návnady), ktoré prilákajú ryby do bezprostrednej blízkosti háčika. Tieto prúty sú stabilnejšie ako pickerky, a teda sú vhodné aj na väčšiu vzdialenosť nahadzovania.

Lov s pevnou záťažou

Na lov najväčších a najťažších nedravých rýb je najvhodnejším spôsobom lov s pevnou záťažou. Keď ryba prehltla nástrahu, háčik sa jej pre olovenú záťaž sám zasekne do úst, preto sa táto metóda nazýva aj samozasekávacia.

Pod záťaž pripravenú na vlasec sa použije nadväzec s háčikom. Na nadväzec sa priviaže kúsok tenkého vlasca (vlas), na ktorý sa potom navlečie nástraha.

Lov na hladine                  

Na rozdiel od predchádzajúcich metód pri tomto spôsobe lovu nečakáme na záber ryby, ale mi sami pohľadáme ryby nachádzajúce sa v blízkosti vodnej hladiny. Mimoriadne dôležité je veľmi tiché prikrádanie a oklamanie rýb, aby sa nerozpŕchli. Po nájdení ryby sa musíme zamyslieť nad tromi otázkami, ktoré ovplyvňujú ďalšie pokračovanie lovu.

1. Aké sú to ryby a akú nástrahu im predložíme?

2. Aké náčinie si zvolíme?

3. Ako a kde môžeme bezpečne vyloviť rybu?