Prehľad metód lovu dravých rýb

Prehľad metód lovu dravých rýb
Lov s plavákom (plávaná)

Lov s plavákom je úspešná metóda aj pri love dravých rýb, kde montáž a nástrahu stačí prispôsobiť koristi. Používanie živých rýb je zakázané, ale mnohé dravé ryby rady zožerú aj neživé rybky (alebo kúsky rýb), keďže nemusia plytvať svojou energiou.

Ak je hladina pokojná, plavák signalizuje záber takmer vo všetkých hĺbkach. Je dôležité, aby sme pred lovom presne zistili miesto výskytu rýb. Dobrým trikom môže byť použitie dvoch prútov, ktorými predložíme nástrahu v rôznych hĺbkach

Montáž s bójou Pomocou montáže sbójou sa dá loviť na plavák aj vo vetre, vlnobití a v silnom prúde. Aj tu lovíme z brehu, ale na umiestnenie montáže s bójou budeme okrem času a skúseností potrebovať aj čln. Bóju (napr. prázdnu nádrž alebo kus polystyrénu) plávajúcu na hladine pomocou lanka s kameňom umiestnime na starostlivo zvolené miesto lovu.
Nad montážou zviažeme šnúrou bóju s obratlíkom. 
Nástraha takto zostane na mieste aj vo veternom počasí a vlnobití a stačí ju skontrolovať až o niekoľko hodín.
 
Lov vláčením za člnom Počas vláčenia za člnom sa dajú z člna preloviť obrovské územia. Je to jedna forma lovu s plavákom, ktorá tiež vyžaduje meranie hĺbky, aby sme našli tie vyčnievajúce miesta, kde sa môžu dravé ryby zdržiavať.
 
Lov naťažko (položením) Lov naťažko je pasívna metóda lovu rýb, kde nástrahu predkladáme v blízkosti dna a záber signalizuje špička prúta. Táto metóda je účinná najmä vtedy, ak chceme preloviť malé územia, ale veľmi intenzívne a dlhší čas, pretože dúfame v bohatý úlovok. Je výhodná aj na miestach, kam chodí veľa rybárov a kde sa už ryby nedajú okladamať umelou nástrahou. Metóda je úspešná aj v zime, keď sa ryby zdržiavajú v blízkosti dna a pred záberom dlho otáľajú. Často sa na háčik chytia väčšie ryby než s inými metódami lovu. 
Mimoriadne dôležité je vypichnutie plávacej bublinky mŕtvych rýb, inak by vyplávali na hladinu.
 
Prívlač/lov s umelou nástrahou

Pri love s umelou nástrahou je potrebný výborný cit a výdrž, preto sa táto metóda považuje za vysokú školu lovu dravých rýb. Nástrahu imitujúcu živú korisť (napr. hmyz) alebo provokujúcu hryzací reflex treba stále držať v pohybe, aby vyzerala ako živá a skutočná.

Keďže v koristi a loveckom správaní jednotlivých rýb sú obrovské rozdiely amenia sa dokonca aj podľa ročných období, veľmi dôležitý je správny výber nástrahy. 
Obchody ponúkajú obrovský výber nástrah pre všetky situácie a druhy rýb. My vám predtavujeme dôležité typy: wobblery, jerkbaity, plandavky (lyžičkové blyskáče), rotačné blyskáče, gumené nástrahy, hladinové nástrahy a špeciálne nástrahy.