Najdôležitejšie rybárske uzly

Záber, zásek, zdolávanie a (dúfame, že aj) vylovenie podberákom. Najdôležitejšie predpoklady toho sú: výstroj musí odolávať silno sa zmietajúcej rybe a musí ju účinne vyčerpať, aby sme z boja vyšli víťazne my. „Každá reťaz je taká silná, aký silný je jej najslabší článok.“ V prípade rybárov je to viazanie. Bez neho to nejde, preto je veľmi dôležité dôkladné uviazanie uzlov a ich navlhčenie (slinami)pri stiahnutí. Takto si rybárska šnúra stopercentne zachová svoju nosnosť. Pred nahodením skontrolujte odolnosť každého uzla proti pretrhnutiu. Tak sa možno vyhnúť frustrujúcim zážitkom spôsobeným odtrhnutými (vysnívanými) rybami. Predstavíme vám najdôležitejšie rybárske uzly spolu s nákresmi. Všetky uzly sa stonásobne osvedčili v praxi a po nacvičení sa dajú rýchlo uviazať.

1. Uzol clinch

Jeden z najdôležitejších očkových uzlov na priviazanie obratlíkov, umelých nástrah a ďalšieho príslušenstva. Zachová sa 90 percent odolnosti proti pretrhnutiu.

 

 

 

 

2. Uzol palomar

Aj uzol palomar slúži na uviazanie jednotlivých častí montáže s očkom. Zachová sa 100 percent odolnosti proti pretrhnutiu, šnúru, bohužiaľ, treba dvakrát prevliecť, čo pri malých otvoroch niekedy nie je možné.

 

 

 

 

 

 

3. Uzol surgeon (chirurgický)

Tento uzol je vlastne ľahko uviazateľný dvojitý poluzol slúžiaci na viazanie slučiek. Odolnosť proti pretrhnutiu dosahuje 95 percent použitej šnúry.

 

 

 

 

 

 

4. Uzol na viazanie slučiek

Slúži na zviazanie dvoch slučiek. Ťahacia sila pôsobiaca na šnúru sa rovnomerne rozloží na dvoch slučkách.

 

 

 

 

5. Dvojitý uzol grinner

Tento uzol slúži na zviazanie koncov dvoch šnúr -napríklad silnejšieho lanka a kmeňovej šnúry. Uviazanie uzla sa môže zdať na prvý pohľad zložité, ale ide vlastne iba o záražkový uzol posúvajúci sa do dvoch protiľahlých strán. Uzol má relatívne vysokú nosnosť.

 

 

 

 

 

 

 

6. Záražkový, posuvný uzol

Už aj názov prezrádza, že zarážka bráni tomu, aby sa záves (priebežný plavák, olovko a tak ďalej) voľne kĺzal po šnúre. Zarážkový uzol sa dá uviazať z monofilu i zo splietanej šnúry. Sila utiahnutia uzla určuje, ako ľahko sa dá uzol posúvať na šnúre podľa neustále sa meniacich podmienok (napríklad rôzne hĺbky lovu pri priebežnom plaváku).

 

 

 

 

 

 

 

 

7. Viazanie háčikov s lopatkou

Mnohé háčiky nemajú na konci očko, ale lopatku. Uzol na viazanie háčikov s lopatkou je trochu náročnejší a vyžaduje určitú prax. Obchody ponúkajú naviazané nadväzce.

 

 

 

 

 

8. Viazanie na cievku

Používa sa na priviazaniešnúry k cievke navijaka.

 

 

 

 

 

 

 

9. Uzol no-knot

V skutočnosti nejde ani o pravý uzol, ale výborne sa hodí na rýchle a spoľahlivé priviazanie háčika s očkom. Tento uzol je obľúbený hlavne v kruhu kaprárov, pretože z vyčnievajúceho konca šnúry sa dá uviazať vlas (tenký nadväzec).