Metódy lovu

Takže ryby sú zakŕmené a vynára sa otázka, akou metódou by sme ich mali uloviť. Vznik každej rybolovnej metódy má svoje opodstatnenie a v určitých podmienkach sa všetky preukázali ako dokonalé. Jednotlivé metódy lovu nedravých rýb napriek tomu závisia od vkusu každého človeka, takže každý rybár má svoje obľúbené triky. Niektorí vyvinuli vlastnú metódu, ktorú prispôsobili danostiam vody, a stali sa skutočnými odborníkmi v konkrétnej oblasti. Ale nemusíme mať obavy, lebo väčšina rýb sa aj dnes loví klasickým spôsobom a predstavené metódy zaručia dobrý úlovok. Na všetky techniky predstavené v tejto knihe je vhodný výstroj, ktorý sme odporúčali zostaviť. Ak sa vám niektorá metóda mimoriadne zapáči, špecializované predajne ponúkajú nespočetné množstvo rôznych doplnkov.

 

Lov s plavákom (na plávanú)

Lov s plavákom je najvzrušujúcejšou metódou lovu rýb. Jedným z dôvodov je, že plavák sa môže nahodiť do všetkých vrstiev vody, a druhým , že pre rybára neexistuje nič napínavejšie než plavák tancujúci na vodnej hladine, Pri zábere je možné každý pohyb ryby vidieť na plaváka: pohne sa, až sa raz úplne potopí. Priebežne nás informuje o tom, čo sa deje s nástrahou. Ale kedy nastáva okamih záseku? Na túto otázku sa ťažko odpovedá a často si aj profesionálni rybári nechajú ujsť ten správny okamih. O úspechu alebo neúspechu lovu s plavákom rozhodujú dve veci: správny tvar plaváka a správne vyváženie olovkami. Keď je pokojné počasie a lovíme v stojatých vodách, postačia nám dlhé, tenké plaváky, ktoré sú súčasťou našej základnej výbavy. Keďže však podmienky lovu sú rovnaké iba zriedkakedy, predstavíme vám niekoľko tvarov plavákov a možno si budete musieť zadovážiť ešte zopár ďalších modelov.

 

Tvary plavákov a ich použitie

Plaváky slúžia na lov nedravých rýb z brehu s prútmi skladačkami, kde hĺbka vody nesmie presiahnuť dĺžku prúta. Sú spravidla pripevnené očkom umiestneným na tele plaváka a jednou alebo dvoma gumičkami na stopke plaváka. Sú vybavené jemnými anténkami, ktoré slúžia na signalizáciu záberu. Na lov s plavákom v pokojných, stojatých vodách sa hodia úzke plaváky s menšou nosnosťou spoľahlivo signalizujúce jemné zábery aj menších rýb. Ak vietor vodnú hladinu trošku rozvíri, záber je ťažšie zbadať, preto si treba vybrať model, ktorého ťažisko je hlbšie. Na pohybujúcej sa vodnej hladine sú tieto plaváky pokojnejšie a záber sa ľahšie rozozná. Pri pomaly tečúcich vodách treba zvoliť plnšie plaváky s nie píliš veľkou nosnosťou. Pre rýchlo tečúce vody však budeme potrebovať plný plavák s veľkou nosnosťou, aby vhodná olovená záťaž podržala nástrahu v želanej hĺbke a zabránila tomu, aby ju prúd vyniesol na hladinu. Okrem toho má mať plavák plné a kompaktné telo.
Výhodou plavákov s očkom (match plavák) je to, že šnúru treba prevliecť  iba cez očko naspodku plaváka, takže vo vode zostáva vždy pod plavákom. Je to veľká výhoda, keďže prúd na povrchu alebo vietor by šnúru rýchlo  zamotali, ak by plávala na vode. Zamotaná šnúra zas začne rýchlo unášať montáž s plavákom z miesta lovu. Aby sme sa tomu vyhli, nahodíme plavák o niekoľko metrov za lovisko. Ak sa špička prúta ponorí do vody, vytiahneme vypustené šnúru, ktorá sa tým dostane pod vodu a vietor sa do nej nezaprie. Na lov z brehu v bezvetrí a v stojatých vodách si vyberme tenké, úzke modely s dobre viditeľnou anténkou. Tieto plaváky dobre signalizujú aj tie najjemnejšie zábery a nie sú nápadné. Ak lovíme v plytkej vode a ryby sú plaché, môžeme použiť aj priesvitné modely, tak nebudú podozrivé pre žiadnu rybu. Čím je plavák dlhší, tým má väčšiu nosnosť. Je logické, že pri plavákoch s väčšou nosnosťou sú ryby nedôverčivejšie a rýchlo pustia nástrahu. Ak je lovisko trošku vzdialenejšie a nechceme sa vzdať užšieho plaváka, môžeme použiť predvážené modely, ktoré majú v spodnej časti zabudnutú olovenú záťaž a na vyváženie chýba už iba zopár brokov. Tieto plaváky sa dajú nahodiť do väčšej diaľky než klasické, sú citlivé a stabilne stoja vo vode.
Ak je hladina vody rozvírené vetrom alebo vlnami alebo ide o pomaly tečúce vody, treba si zvoliť plavák s ťažiskom naspodku. Tieto plaváky majú o čosi väčšiu nosnosť a dobre sa nahadzujú. V prípade nepriaznivých podmienok a silného vetra si tiež vyberme plavák, ktorý má ťažisko dole a je predvážené v spodnej časti. Už sa dajú kúpiť aj modely, pri ktorých sa dajú záťaže vymeniť, čo umožňuje rýchle prispôsobenie meniacim sa podmienkam. Pri niektorých vyhotoveniach sa dá meniť aj farba anténky, aby sa dal plavák dobre rozoznať pri meniacich sa podmienkach viditeľnosti. Nezanedbateľná výhoda!

 

LOV S MATCH-PRÚTOM

V Anglicku, ktorí je domovom mnohých rybárskych metód, rybári radi vymýšľajú nové metódy a doplnky. Tam sa lov s plavákom nazýva lov s match-prútom, na ktorý vyvinuli rôzne druhy plavákov a, samozrejme, vhodný prút, takzvaný match-prút. Match-prút je dlhý aspoň štyri metre a je vybavený veľkým počtom vodiacich očiek. Očká sú umiestnené ďaleko od prúta, aby sa mokrá šnúra neprilepila na prút, čo by malo za následok skrátenie dĺžky hodu. Prúty sú vytvorené tak, sa dal plavák nahodiť do veľkej vzdialenosti aj s veľmi tenkou šnúrou. Špecializované obchody ponúkajú veľký výber plavákov na lov s match-prútom. Tieto plaváky sa v praxi výborne osvedčili a, samozrejme, sa dajú používať aj s inými prútmi.