Lov kaprov

Lov kaprov

Lov kaprou pomocou vlastnej návnady

Kapor pochádza pôvodne z Ázie kde sa pôvodne živil napadaným ovocím do vody zo stromov. Na lov kapra je vhodné použiť návnady ktoré sú sladšie napríklad kukurica a chlieb.

Podomácky si môžete vytvoriť krivo pre kaprov. Do čistého vedierka vložte nasekaný chlieb, kukuričné sušienky a kukuricu (môže byť aj z konzervy). Celú túto hmotu ručne premiešajte aby sa spojili všetky suroviny. Ak by bola hmota príliš tuhá prilejte trochu vody tak aby sa dobre tvarovala.

Ďalším domácim krmivom je zmiešanie chleba, kukurice, arašidového masla a vtáčieho zobu. Opäť na zriedenie pridajte vodu a vymiešajte do tvarovateľnej hmoty.

Táto kombinácia sa dá kombinovať viacerými spôsobmi. Je možné miesto chleba použiť napríklad uvarenú hustú a vychladnutú krupicu ktorú majú kaprové ryby v obľube.

Dôležitá je lokalizácia kaprov. Kapry sa zdržiavajú spolu iba v určitej časti revíru. Ich lokalita sa líši od ročného obdobia. Samozrejme že sa kapry nachádzajú v celom vodnom revíri ale sú miesta kde sú hromadne v ostatných častiach sú osamelé alebo tzv. zblúdené jedince. Rybár musí zistiť aktivitu kaprov ich aktuálnu kondíciu a taktiež ich chuť. Nezabúdajte že kapor má radšej aromatickú a sladkú návnadu. Na zistenie výskytu rýb treba poznať dokonale svoj revír a napríklad hlavne v jarnom období sa ryby zdržiavajú na plytších miestach vody kde sa voda rýchlejšie ohrieva.

Ak sme zistili všetky potrebné informácie musíme zvoliť vhodnú techniku lovu. Techniku lovu je dobre prispôsobiť podľa druhu revíru. Na rozľahlých vodných nádržiach nebude veľmi vhodné použiť na lov kapra lov na plavák, tento spôsob sa využíva skôr na menších jazierkach. Na rozľahlých plochách s plážovým pobrežím musíme zvoliť skôr techniku prikrmovania boilies, feeder prípadne prívlač.

Ak už teda chce rybár použiť lov na plavák najlepšou dobou je jar kedy sa ryby zdržiavajú v teplejších vodách pri brehu a nie je potrebné nahadzovanie do veľkých vzdialeností a zvyčajne si vystačíme aj bez prikrmovania.

 

Lov kaprov na ťažko

Loviť kapra na ťažko si musíte dobre zvážiť a vybrať vhodné miesto a dobu. Najlepšia doba na lov kapra na ťažko je hneď ráno. Dodržiavajte zásady ako eliminovať hlučnosť pri vode a mať dobré krmivo. Kapor z rána nie je veľmi aktívny a to treba využiť. Ak ako návnadu použijete klasický šrot zmiešaný s vodou asi odídete domov s prázdnym podberákom. Dobrou voľbou pri vytváraní návnady je do klasického šrotu primiešať napríklad pražený vtáčí zob, rybacia múčka, sušená krv alebo sušené sladené mlieko ktoré určite zaujme kapra.

 

Lov kapra na feeder

Ak netúžite po tých najväčších kusoch je feeder veľmi dobrou voľbou na rekreačnú aktívnu rybačku. Lov na feeder sa používa hlavne v zimnom období keď je chladná voda a ryby sú pomalé a neaktívne. Pri používaní feederových udíc vie špička odhaliť aj ten najmenší pohyb okolo návnady a to môže pre rybára znamenať úspech. Pre úspešný lov použijeme kŕmidlo do ktorého natlačíme návnadu vo veľkom množstve, na háčik pripevníme mäkkú návnadu ako pečivo čí biele larvy a celé to môžeme zasypať hrsťou kukurice. Kapor je v zimnom období a v chladne vode vyhladnutý, čiže určite neodolá vašej návnade a to môže pre vás znamenať úspešný lov.

 

Lov kapra na boilies

Lov týmto spôsobom je veľmi náročný hlavne v jarnom období keď kapor nemá núdzu o potravu. Ak chceme uloviť veľký kus musí naša návnada rybu zaujať. Miesto kde nahadzujeme musíme dobre zakŕmiť a upútať rybu. Použijeme guličky boilies ktoré sú výrazne sfarbené aby ich bolo vo vode dobre vidieť. Taktiež nenahadzujeme až na samé dno ale návnadu uviažeme aspoň 3 – 5 cm nad dnom. Pre ešte väčšie prilákanie rýb môžeme kŕmnu zmes natlačiť do silonových pančúch a uviazať ju vyššie nad háčik aby ju ryby hneď nezjedli ale aby ich lákala svojou vôňou a chuťou.

 

Lov veľkých kaprov

Lov veľkých kaprov v poslednej dobe získava na obľube a preferujú ho skúsený rybári ale aj príležitostný. Je dobre sa na takúto rybačku svedomito pripraviť. Najskôr si musíme zvoliť vhodný revír. Starý rybári preferujú skôr súkromné revíry ktoré sú lepšie zarybnené. Ďalej potrebujeme dobrú výbavu. Udice na lov veľkých kaprov spravidla dosahujú dĺžku 3,6 m s ktorými sa nahadzuje do vzdialenosti 120 – 150 m. Potrebujeme taktiež kvalitný navijak s vlascom o priemere 0,28 – 0,35 mm. Rybár bude potrebovať vidličky (stojany) na udice, kvalitný signalizátor záberu či už svetelný, akustický alebo kombinovaný, veľký podberák a podložku na ulovené ryby aby sa neporanili. Správny rybár dbá na to aby bola ryba po vyfotení nepoškodená a neporanená vrátená späť do vody. Pri víkendovej alebo viac dňovej rybačke musíme mať taktiež spacká a nejaký prístrešok. V ideálnom prípade má rybár aj čln ktorý využíva na zakrmovanie rýb. Nesmieme opomenúť aj tzv. kaprárenskú bižutériu (háčiky, návnady, nástrahy, závažia, blyskáče) ktoré plnia rôzne funkcie a sú nevyhnutným vybavením rybára. Najúspešnejšou nástrahou na lov veľkých kaprov je boilies (zmes kukuričnej múčky, proteínov, ochucovadiel a iné suroviny vytvarované do guličiek rôznych tvarov veľkostí a farieb). Tieto guličky používame aj ako krmivo pre ryby nie len ako nástrahu, je to z toho dôvodu aby si kapor zvykol na vôňu a chuť daného krmiva. Samozrejme že na oživenie nie je nikdy na škodu pridať pár hrstí sladkej nakladanej kukurice.