Hor sa na dravé ryby

Lov dravých rýb znamená toľko, že musíme byť flexibilní a osvojiť si čo najviac metód lovu rýb. Nech je reč o šťuke so silnými zubami, o zubáčovi so „očami“, o obrovskom kapitálnom sumcovi alebo o ostriežoch plávajúcich v skupinách, všetky druhy rýb majú spoločné jedno: lovia iné ryby. Čo by mohlo byť jednoduchšie, môžeme si pomyslieť. Stačí zavesiť nástrahu na háčik a počkať, kým na ňu niektorá dravá ryba zaberie. Dnes tučná šťuka, zajtra zubáč, pozajtra zas nejaký úhor. Bohužiaľ, nie je to také jednoduché. Nesmierna pažravosť je síce ich spoločnou črtou, ich lovecké zvyky a miesta výskytu s však veľmi líšia. Kým šťuka sa pri love prikráda a zo svojej skrýše bleskurýchle zaútočí na svoju korisť, zubáče lovia v menších skupinách. Tak lovia aj ostrieže, ale hľadajú si oveľa menšie a iné koristi.

Vezmime si napríklad sumca: Dĺžka kapitálnych exemplárov môže dosiahnuť až dva mete. Takýto exemplár má obrovské ústa, ktorými bez problémov zožerie viackilové ryby. Úhory sa , naopak, kĺžu po dne, tu si hľadajú potravu a nikdy aktívne nelovia iné ryby. Z toho vidíme, že dravé ryby majú úplne odlišné vzorce správania a lovecké taktiky. Je logické, že pri rybolove sa musíme vždy prispôsobiť cieľovej rybe.

Nie však iba z hľadiska jej správania, ale aj čo sa týka náčinia, ktoré použijeme. Ak by sme postupovali podľa tematiky lovu nedravých rýb, teraz by sme vám mali predstaviť vhodný výstroj. Taký však NEEXISTUJE. Veľký ostriež váži jedno – dve kilá, pričom veľká šťuka môže mať aj 20 kíl a na háčik sa nám môže zaseknúť aj kapitálny sumec vážiaci 50, 60 alebo aj viac kíl. Ako by sa dalo pri takýchto rozdieloch v hmotnosti odporučiť jediné náčinie? Ešte väčšia dilema je: plaváková montáž, metóda lovu naťažko alebo umelá nástraha? Ku každej metóde je potrebný osobitný, špeciálny výstroj.

V tejto časti vám preto najprv predstavíme najrôznejšie metódy lovu a ku každej odporučíme vhodný výstroj. Podrobne sa budeme venovať tematike umelých nástrah, keďže na trhu je obrovské množstvo rôznych druhov a každú treba predkladať a vodiť odlišným spôsobom.

Lov dravých rýb nie je žiadna neprehľadná záhada. Už aj s málom skúseností sa dajú dosiahnuť pozoruhodné výsledky. Podmienkou je – ako aj pri ostatných metódach lovu rýb – vyznať sa v rybách a v rôznych typoch vôd, respektíve zvoliť správnu metódu lovu.