Hladinové nástrahy

Občas sa stáva, že dravé ryby lovia na hladine. Tu prichádzajú do úvahy hladinové nástrahy, ktoré predkladáme nanajvýš pol metra pod hladinou. Niektoré wobblery vôbec nie sú vybavené lopatkou alebo lopatka je takmer zvislá, takže sa dajú dobre vodiť v hornej vrstve vody. Ako mimoriadne dobré hladinové nástrahy sa osvedčili imitácie žiab. Šťuky často striehnu medzi leknami a rastlinami v blízkosti brehu. Žaba sa dá bez problémov pretiahnuť medzi týmito rastlinami. To urobíme trhavými pohybmi napodobňujúc prirodzené skákavé pohyby žaby. Záber je jednoznačný, šťuka útočí zospodu a chytí žabu. Je to napínavý moment, ktorý uvoľňuje u rybára dávku adrenalínu. Zásek má byť rýchly a rozhodný.

Popper (z anglického „to pop": cvakať, plieskať, praskať) tiež priláka veľa dravých rýb na útok na hladine. Popper je špeciálny wobbler, ktorý sa dá vodiť po hladine. Je konkávneho tvaru (dovnútra vydutý), má lopatku smerujúcu nahor a primerane vyrezanú hlavičku. Niektoré modely majú na chvostovej časti vrtuľku, ktorá udáva na hladine počuteľné zvuky .
Vrtuľku ťaháme rýchlymi trhavými pohybmi na hladine, pri každom potiahnutí vydáva praskavý zvuk, ktorý priláka dravé ryby aj z väčšej vzdialenosti. Popper každým trhnutím vykĺzne do strán. Medzi jednotlivými trhavými pohybmi musia byť krátke prestávky. To je moment, keď sa dáva do útoku veľa dravých rýb. Ďalšou hladinovou nástrahou je hybridná nástraha spinnerbait, ktorá bola pôvodne vyvinutá v Amerike na lov ostračky veľkoústej. Nástraha spinnerbait pozostáva z jednej alebo viacerých rotačiek a z ohnutého drôtu. Na druhom konci je väčšinou so záťažou namontovaná stuha alebo gumená nástraha. Už aj po ľahkom trhnutí začne „pracovať", vydáva viacero podnetov. Na hladine sa ľahko vodí, ale po primeranom klesnutí sa dá predkladať aj hlbšie.

Prívlač má byť rovnomerná, ale môžeme robiť aj krátke skoky a trhnutia. Všetky predstavené umelé nástrahy sa dajú výborne používať aj vo vodách zarastených vodnými rastlinami, kde sa dravé ryby ukrývajú v húštine a kde by sme darmo skúšali šťastie s inými nástrahami alebo metódami.