Ďalšia výbava

Ďalšia výbava

Police v obchodoch sú plné najrôznejších rybárskych potrieb. Je veľmi ťažké povedať, čo budeme naozaj nevyhnutne potrebovať. Každý rybár musí mať so sebou menšiu súpravu háčikov, plavákov, záťaží a tak ďalej. Aby sme sa vyhli hromadeniu zbytočných vecí, zostavili sme súbor užitočného príslušenstva.

 

Držiaky na prúty

V záujme optimálneho záberu a zároveň preto, aby sme sa vyhli tomu, že budeme musieť prút celý čas držať v rukách alebo položiť ho na zem, k vode si so sebou vezmime aspoň dva držiaky na každý prút. Pri kúpe treba dbať na to, aby sa v prípade záberu na položenom prúte mohla šnúra nerušene odvíjať. Prút nemá byť položený na šnúre. Teleskopickým držiakom na prúty možno vyrovnať nerovnosti terénu.

 

Háčik / nadväzec

V obchodoch dostaneme kúpiť všetky veľkosti a typy háčikov, ale ktorý je ten pravý? Najprv používajme naviazané háčiky, na ktoré je už uviazaný takzvaný nadväzec. To nám veľmi uľahčí inak mierne problematickejšie priviazanie háčika. Ale na čo vlastne nadväzec slúži? Odpoveď je jednoduchá: odolnosť nadväzca proti pretrhnutia má byť o čosi menšia než odolnosť kmeňovej šnúry. Tak vytvoríme prechod, čiže bod zlomu, na úseku medzi háčikom a navijakom. Je to výhodne hlavne v prípade, ak sa háčik zakvačí do nejakej prekážky pod vodou, čo sa veru stáva dosť často! Nepomáha naťahovanie, háčik sa jednoducho neuvoľni, takže pre vyslobodenie šnúry treba rozobrať všetko. Ak by bola šnúra medzi háčikom a prútom nepretržitá, mohla by sa pretrhnúť v ktoromkoľvek bode. Ak sa šnúra pretrhne v špičke prúta, okrem niekoľko metrov dlhej kmeňovej šnúry by sme stratili aj zvyšnú časť montáže. Navyše, vo vode by plávalo viac metrov šnúry, čo by bolo smrteľne nebezpečné pre vodné vtáky a iné živočíchy. So slabším nadväzcom sa však šnúra pretrhne v blízkosti háčika. Ostatná časť montáže je tak zachránená! Priviazanie nového nadväzca zaberie iba niekoľko sekúnd a môžeme pokračovať v love. Môžeme sa upokojiť aj v prípade, ak s háčikom odplávala aj ryba, veď v ústach má iba krátky kúsok šnúry a neťahá za sebou viacmetrovú šnúru s montážou. Nemôže sa nič stať! Výber háčika závisí od toho, na akú rybu, respektíve nástrahu ho chceme použiť. Jednotlivé modely možno použiť iba pri určitých rybárskych metódach a na určité druhy rýb. Táto informácia je spravidla uvedená na obale háčika, takže ľahko si vyberieme vhodný typ. Päť až desať balení háčikov nám nejaký čas vydrží a hodia sa na väčšinu situácií.

 

VÝMENA HÁČIKA

Po určitom čase sa háčiky otupia a už sa poriadne nezakvačia do úst ryby. Výsledok: zlý záber. Háčiky treba pravidelne meniť a staré treba zahodiť. Rybu možno uloviť iba háčikom ostrým ako ihla