Cesto, cestoviny, syr a boilies

V tejto časti vám predstavíme nástrahy pozostavajúce z viacerých prísad. Rybár si ich môže pripraviť aj sám. Sú vhodné na lov všetkých druhov nedravých rýb, počnúc drobnými beličkami až po najtučnejšie kapry. V zzávislosti od veľkosti nástrahy a od použitej metódy sú vhodné na lov všetkých druhov rýb.

 

Chlieb

Biely chlieb a žemľa sa považujú za klasickú nástrahu a návnadu a svoj úspech si zachovávajú už dlhé generácie. Neexistuje nedravá ryba, ktorú by sa ešte nebolo podarilo navnadiť na kśok chleba. Jeho výhody sú jednoznačné:

Chlieb je lacný, dá sa ľahko zohnať a dá sa predkladať na rôzne spôsoby. Najlepšie drží na háčiku, ak ho predchádzajúci deň zabalíme do mikroténového vrecka, vďaka čomu zostane mäkký a pružný ako guma. Ak ho chceme držať na háčiku dlhší čas , odrežeme kúsok kôrky, poskladáme a tak natiahneme na háčik. Predkladať môžeme aj striedku, tá nesie v rybásrkom žargóne názov chlebové vločky. Jedinou nevýhodou chleba je, že ho majú rady všetky nedravé ryby, takže sa doň rýchlo pustia aj menšie ryby a odjedia ho z háčika. Treba preto počítať s častým nastražovaním. Pri zábere je potrebné pohotovo zaseknúť, inak sa chlieb stratí.

 

Cesto

Existuje obrovské množstvo rôznych druhov nástrah z cesta a každý rybár má svoj vlastný recept. Najjednoduchší spôsob prírpavy: namočíme do vody sucháre, prebytočnú vodu scedíme a pridáme toľko strúhanky a pšeničnej múky, aby sme dostali hladké cesto. Takto pripravená nástraha dobre sadne na háčik a neunesie ju ani prúd, ani menšie ryby. Cesto môžeme ochutiť cukrárskymi arómami, koreninami - anízom, škoricou, koriandrom, cukrom alebo medom. Fantázii sa medze nekladú. Dobré cestá sa dajú pripraviť aj zo strúhanky, z kukuričnej múky alebo zo strúhaného syra. Ak používame sypké prísady, namiesto vody pridáme vajce. Aj špecializované obchody ponúkajú veľký výber nástrah na báze cesta. Veľkosť háčika závisí od veľkosti nástrahy.

 

Varené cestoviny

Mnohí rybári používajú varené cestoviny iba v krajných prípadoch, pritom malé rybky ich majú veľmi rady. Pri ich príprave dbáme na to, aby sme ich nerozvarili, pretože by spadli z háčika. Optimálne je, ak celý háčik prevlečieme cez makaróny, tak ho ryby ani nezbadajú. Pri zábere treba rýchlo a rozhodne zaseknúť.

 

Syr

Ako boli zemiaky dlhé obdobie klasickou nástrahou pre kapry, tak je syr klasickou nástrahou pre lov mrien. Aby syr zostal na háčiku, musí mať správnu tvrdosť. Na háčik ho navlečieme pomocou ihly na nástrahy. Dobrým riešením je aj predkladanie na vlase. V tomto prípade môže byť aj trošku tvrdší. Rybám to nevadí. Odporúčame predovšetkým čerstvý, jemný ementál alebo eidam. Ideálne je, ak syr kúpime v celku a následne ho nakrájame na kúsky veľké jeden - dva centimetre. Ak máme možnosť skladovať ho na chladnom mieste aj počas lovu, môžeme ho dlho používať aj v teplých letných dňoch. V teréne zabalíme syr do obrúska, vložíme ho do uzavretej škatuľky a položíme do chádku. Na syr sa daj=u chytiť nielen mreny, majú ho rady aj pleskáče, jalce hlavaté alebo kapry.

 

Boilies

Boilies sú vlastne nástrahy z vareného cesta. Sú pripravené z vareného cetsa. Sú pripravené z rôznych sypkých prísad a vajec. Z tejto zmesi sa tvarujú guľôčk, ktoré sa uvaria a usušua. Keďže boilies sú veľmi tvrdé, nie veľmi sa dajú natiahnúť priamo na háčik. Vysvitlo, že aj keď ich majú najradšej kapry, aj iné druhy nedravých rýb ich s radosťou zjedia. Na boilies s priemerom 10 - 16 mm sa dajú chytiť obrovské jalce hlavaté, jalce tmavé, plotice, mreny, liene atď. Väčšie boilies sa osvedčili predovšetkým pri love kaprov a za posledných 25 rokov boli na túto nástrahu po celom svete evidované neuveriteľné rekordné úlovky. Booilies sa dajú kúpiť vo všetkých rybárskych potrebách s rôznymi príchuťami, arómami a v širokej palete farieb a veľkostí. Tieto hotové boilies sú veľmi trvanlivé a s úplnou istotou ulovia kapry. Ako kreatívnejšie riešenie sa však zdajú vlastnoručne pripravené boilies z čerstvých prísad. Príprava boilies nie je žiadne umenie.

 

Umelé nástrahy

Pred niekoľkými rokmi sa v obchodoch objavili umelé násttrahy takmer dokonale imitujúce prirodzené nászrahy. Vyrábajú sa zo škrobu, biologicky sa rozkladajú a pre ryby sú ľlahko stráviteľlné. Nástrahy podobné gume sú napodobeninami lariev pakomárov, lariev múch, kukurice a dážďoviek. Mimoriadne dobrý úspech môžeme dosiahnúť kombináciou umelej a prirodzenej nástrahy. Dve skutočné biele larvy múch a jedna červená umelá nástraha lepšie prilákajú ryby, už aj pre farebný kontrast. Bohužiaľ, umelé nástrahy sú v porovnaní s prirodzenými veľmi drahé. Ich výhodou je, že sú vždy po ruke, sú veľmi trvanlivé a dajú sa kedykoľvek použiť.