Ako správne pripraviť návnadu pre ryby

Návnady a nástrahy

Ako pripraviť správnu návnadu na chytanie rýb? Túto otázku si kladú nie len začínajúci rybári ale aj skúsený a ostrieľaný lovci. Základom rybolovu je:

- poznať lokalitu v ktorej chceme loviť

- poznať aké ryby v danej vode žijú

- mať informácie o kondícií rýb

- vedieť čím sa ryby živia a kto je ich prirodzený nepriateľ

- oboznámiť sa s legislatívou ktorá upravuje rybolov

- dodržiavať dobu hájenia

- uistiť sa či návnada ktorú používate je správna

 

Ak si rybár naštuduje všetky tieto pokyny jeho šance na úspešnú rybačku sa rapídne navýšia.

Pri študovaní lokality kde bude vykonávaný rybolov je dôležité vedieť či ide o stojatú alebo tečúcu vodu a taktiež aké prúdy v danom toku sú. Prúdy vody sa menia v závislosti od ročného obdobia, studené prúdy sa striedajú s teplými hlavne na jar a jeseň. V závislosti od vody je raz teplý prúd hore pri hladine a studený dole pri dne a zase naopak. AK má rybár takýto poznatok vie kde sa ryby ktoré chce loviť nachádzajú a podľa toho vie prispôsobiť návnadu a kŕmenie a hĺbku nahodenia.

Ďalej je veľmi dôležité vedieť aký druh ryby budeme loviť. Nie každá ryba sa loví rovnakým spôsobom. Spôsobov je hneď niekoľko. Rybár by mal vedieť aj v akej kondícií sú v danom revíri ryby a aké majú stravovacie návyky. Stáva sa často, hlavne na vodách kde sa konajú súťaže že ryby sú neaktívne z dôvodu že v danej vode sa nachádza veľké množstvo krmiva napr. z častých návštev rybára alebo z predošlých rybárskych súťaží.

Taktiež je dôležité mať znalosť o prirodzenej potrave ako sa ryby živia a podľa toho aj prispôsobovať návnadu ktorou budeme ryby lákať. Ako už bolo spomenuté rybár musí vedieť a dokonale poznať stravovacie návyky rýb aby mal úspešný rybolov.

V neposlednom rade musí mať rybár povolenie a rybársky lístok a taktiež musí byť oboznámený s legislatívou ktorá upravuje rybolov aby sa nedostal do nepríjemného stretu zo zákonom a rybárskou strážou.

Nesmieme zabudnúť dodržiavať aj dobu hájenia jednotlivých druhov rýb aby sa nenarušil ich prirodzeným spôsob rozmnožovania a život.

Každý rybár pred použitím návnady ktorú chce použiť by mal dbať na to aby dané krmivo nebolo škodlivé alebo nejako inač nebezpečné pre iné druhy rýb ako chce sám loviť.