Ako funguje umelá nástraha?

Umelými nástrahami môžeme zapôsobiť na rôzne zmyslové orgány dravých rýb. Najdôležitejší je, samozrejme, vizuálny podnet. Veľa druhov dravých rýb, ako napríklad ostriež, šťuka alebo pstruh, loví očami. Napodobnením rýb, ktoré sú ich zvyčajnou korisťou, ich môžeme oklamať alebo krikľavými a svietiacimi farbami môžeme prebudiť ich hryzací reflex.
Umelé nástrahy sa dajú kúpiť v stovkách farebných kombinácií. Zubáč, šťuka a im podobné dravce sú veľmi prieberčivé, čo sa týka farieb. Sú dni, keď' zaberajú iba na jednu farbu a ostatné predkladané nástrahy si ani len nevšimnú. Ich chuť sa môže zo dňa na deň, ba dokonca aj z hodiny na hodinu meniť.
Základné pravidlo: čím je voda čistejšia a deň jasnejší, tým prirodzenejšiu nástrahu a farbu zvolíme. Umelé nástrahy živých farieb a s lesklým povrchom si nechávame na zamračené dni a do kalných vôd. Teda väčšinou, lebo niekedy je to práve naopak. Lov s umelými nástrahami sa nedá vysvetliť a existuje jediné pravidlo: nie sú žiadne pravidlá!
Popri vizuálnom podnete môžeme umelou nástrahou dráždiť aj bočnú čiaru rýb. Týmto zmyslovým orgánom vnímajú prúdenie a vibrácie. Ryby majú na oboch bokoch drobné otvory, ktoré vedú do pozdĺžnych kanálikov nachádzajúcich sa v koži.

Tak vnímajú zmeny prúdu a vibrácie vysielané blízko plávajúcim nepriateľom, prekážkou alebo umelou nástrahou. Každá nástraha vysiela pod vodou odlišné vibrácie.
Dravé ryby reagujú niekedy na silnejšie, inokedy na slabšie vibrácie. Pri prívlači je často otázkou sekúnd, či sa nám rybu podarí uloviť, alebo nie.

Ryba zaberie na nástrahu, ale rýchlo príde na to, že ju oklamali, a vypľuje ju, ak ihneď' nezasekneme. Nie je na tom nič prekvapivé, šťuka rátala s chutnou ploticou a miesto nej dostala tvrdý wobbler. Hneď si všimne, že tu niečo nesedí. Najdôležitejšou podmienkou dlhodobo úspešného lovu s umelou nástrahou je háčik ostrý ako ihla! Hrot háčika treba neustále kontrolovať a v prípade nutnosti ho nabrúsiť. Brúska na háčiky sa dá kúpiť už za pár eur. Hrdzavý háčik, upevňovacie očká a obratlíky treba hneď' vymeniť. Box s umelými nástrahami má byť vždy suchý, mokré umelé nástrahy v ňom nenechávame viac dní.

Farba umelej nástrahy

Z jedného modelu kúpme vždy po dva kusy! Dokáže to veľmi nahnevať, ak sa nám konečne podarí nájsť nástrahu správnej farby a potom ju stratíme pre nejakú prekážku.

Teplo a pohyb

Všeobecné pravidlo:
Čím je voda teplejšia, tým treba viac pohybu, keďže ryby, ktoré sú korisťou dravých rýb, sú v teplej vode tiež oveľa aktívnejšie.

Výstroj

Bohužiaľ, neexistuje univerzálny prút na prívlač, ktorý by bol použiteľný v každej situácii. Oblasti použitia sú totiž veľmi rôznorodé. Veď ako by sme mohli nájsť prút, ktorý by bol vhodný na nahadzovanie ľahkej nástrahy na pstruhy i nástrahy na šťuky dlhej 25 cm? Rozdeľme teda metódu lovu prívlačou na ľahkú, stredne ťažkú a ťažkú prívlač. Na lov pstruhov, ostriežov alebo jalcov hlavatých ľahkou prívlačou odporúčame prúty s vrhacou záťažou 10-20 g, ktoré zaručujú dostatočný priestor aj na zdolávanie väčších rýb, ale sú vhodné aj na predkladanie malých nástrah. Prút nemá byť dlhší ako tri metre, v prípade lovu z člna alebo ak je breh plný prekážok, môže byť aj kratší. Okrem toho má mať akciu v špičke.

Na stredne ťažkú prívlač používame prúty s vrhacou záťažou 20-50 g, ktoré sú dostatočne silné na vylovenie zubáčov, šťúk alebo boleňov.
S takýmto prútom máme veľké šance aj pri vylovení väčších šťúk. Dajú sa ním vodiť aj stredne veľké umelé nástrahy.
Na lov väčších šťúk a zubáčov prívlačou odporúčame prúty s vrhacou záťažou 50-100 g, ktorými môžeme predkladať umelé nástrahy akejkoľvek veľkosti a máme šancu zdolať aj najväčšie exempláre. Navijak má byť s pevnou cievkou, aj keď mnohí profesionálni rybári používajú multiplikátor. Ten však radšej prenecháme skúseným rybárom. Navijaky sa dajú kúpiť v rôznych veľkostiach, poprosme o radu predavača. Na ľahkú prívlač zvoľme tisícový navijak, na stredne ťažkú prívlač dvojtisícový navijak a na ťažkú prívlač trojtisícový navijak.

Pri prívlači sa osvedčili splietané šnúry. Pre chýbajúcu prieťažnosť pocítime pri rukoväti prúta aj ten najmenej odvážny záber. Po každom zábere musí nasledovať okamžitý silný zásek. Vďaka prútu so špičkovou akciou a splietanej šnúre môže byť zásek úspešný aj pri väčšej vzdialenosti a háčik sa zasekne do tvrdých úst ryby. Na ľahkú prívlač používame šnúru silnú 0,10 mm, na stredne ťažkú prívlač o čosi hrubšiu a na ťažkú prívlač dokonale postačí splietaná šnúra hrubá 0,16 mm. Monofilný vlasec nie je na tento účel vhodný, pretože jeho prieťažnosť „zhltne" záber, ktorý po-tom rybári nevnímajú.
Silnejší výstroj budeme potrebovať na lov sumcov ťažkou prívlačou:
prút s vrhacou záťažou 200 g, kvalitný navijak s pevnou cievkou a splietaná šnúra silná aspoň 0,28 mm. Na nasledujúcich stranách vám predstavíme najrôznejšie umelé nástrahy a ich pohyb. Zároveň vysvetlíme, ako treba jednotlivé typy vodiť.

Vhodný obratlík

Ak umelú nástrahu neviažeme na kmeňovú šnúru, ale zavesíme ju na obratlík, je veľmi dôležité, aby sme zvolili kvalitný model. Lacné výrobky sa počas zdolávania zmietajúcej sa ryby deformujú alebo lámu. Nepríjemný dôsledok: strata ryby.