Zariadenia na chytanie dravej zveri

Lapáky na krkavcovité vtáky  nie sú v našom poľovnom hospodárstve veľmi rozšírené, ale v zahraničí sa často používajú. Sú to malé voliéry drevenej konštrukcie obité pletivom s rozmermi 3 x 2 x 1,5 metra. Hornú stenu pokrýva pletivo s veľkými otvormi a jedným väčším lievikovitým vchodom. Cez otvory sa vtáky ľahko dostanú do lapáka za mäsitou návnadou, uniknúť von už nemôžu. Zvyčajne sa dovnútra vpustia 2 – 3 živé vtáky na vábenie.

Lapáky na chytanie dravcov môžu byť podobné ako lapáky na krkavcovité vtáky, ale s menšími rozmermi. Ako návnada sa do voliéry vpustí živý holub domáci. Dravec pri útoku na holuba vletí cez horný úzky otvor do lapáka. Môže sa v ňom voľne pohybovať, ale rozmery a umiestnenie otvoru na hornej časti voliéry mu nedovoľujú vyletieť von. Výhodou tohto zariadenia je, že dravca chytíme živého a ak ide o chránený druh, ľahko ho môžeme pustiť na slobodu. Lapáky sa umiestňujú na kŕmenie a napájanie holubov, ktoré sú vo voliére umiestnené dlhší čas.

Často sa používajú aj jastrabie koše. Dravca privábi holub vpustený do koša. Dravec pri vletení spustí sklápací mechanizmus, ktorým sa kôš zatvorí. Typy jastrabích košov, v ktorých sa dravce usmrtili, sa v súčasnosti už nepoužívajú.

Sklopec na malé mäsožravce sú bežné chytacie zariadenia, ktoré by nemali chýbať v revíroch s malou zverou. Sú to drevené debničky z dosák alebo obité kovovým pletivom, dlhé asi 150 cm, s vchodom asi 40 x 40 cm. Podľa konštrukcie môžu byť jednostranné alebo dvojstranné.

Dvojstranný sklopec má na oboch koncoch padacie dvierka, ktoré sú z vnútornej strany obité plechom. Otvorené padacie dvierka sú pomocou kovových žŕdok spojené s nášľapnou doštičkou v strede sklopca, jej stlačením sa uvoľnia a uzavrú oba vchody.

Tento typ sklopcov sa umiestňuje na úzke chodníky a priechody, po ktorých rady prechádzajú malé mäsožravce. Na oboch koncoch sklopca sa zhotovia 4 – 5 metrov dlhé a 30 – 60 cm vysoké plôtiky vypletené z konárov v tvare košiny, ktoré sa smerom ku vchodu zbiehajú a nútia zviera prejsť cez sklopec.

Jednostranné sklopce majú iba jedny padacie dvierka a dnu sa umiestňuje návnada, na ktorú sa lákajú mäsožravce.

Týmto sklopcom sú podobné debničkovité pasce na lasice  s pohyblivým mostíkom. Mostík umožní lasici vniknúť dnu, a potom sa pod jej hmotnosťou preváži a drôtenou páskou zaistí, a tým sa pasca zavrie. Lasice možno chytať aj do veľkých pohárov od zaváranín, ktoré sa po hrdlo zakopú do zeme a dnu sa vpustí živá myš. Pohár má zúžené hrdlo a hladké steny, preto lasica z neho nemôže uniknúť.

Lapáky na túlavé psy sú stabilne umiestnené drevené klietky s padacími dvierkami. Zviera sa v nich samo uzavrie, keď chytí návnadu, ktorá je priviazaná na spúšťacom mechanizme.