V Strážovských vrchoch napadol medveď poľovníka, dohrýzol mu nohy

So psom a druhým poľovníkom dohľadával postreleného diviaka.

Medveď napadol v nedeľu (24. 11.) dopoludnia 54-ročného poľovníka v Strážovských vrchoch v katastri obce Domaniža (okres Považská Bystrica). S dohryzenými nohami skončil v nemocnici. Jeho stav je stabilizovaný.

O tom, čo sa poľovníkovi stalo sa s médiami rozprávať nechcel. Starosta obce František Matušík nám však povedal, že sa to stalo v miestach, kde sa vyskytuje medvedica s troma mladými a dospelý samec. Zatiaľ nie je jasné, čo šelmu vyprovokovalo.

Nešťastie sa stalo v lokalite Stráň nad obcou, dvaja poľovníci so psom dohľadávali postreleného diviaka. Poľovníci sa rozdelili a na jedného z nich zaútočil z húštiny medveď.

„Medveď poľovníkovi dohrýzol nohy, na krik napadnutého poľovníka reagoval jeho kolega, ktorý mu prišiel na pomoc, stiahol ho ku ceste a zavolal pomoc," povedal Matušík s tým, že poľovník mal so sebou zbraň, no útok medveďa bol taký rýchly, že ju nestihol použiť.

Podľa starostu dôvodom môže byť aj mierna zima, začiatkom decembra už býva sneh, medvede sú nervózne, že nemôžu zimovať a možno i preto sa chovajú tak, ako sa chovajú. „V sobotu (30. 11.) malo mať naše poľovnícke združenie spoločnú poľovačku na diviaky, z bezpečnostných dôvodov sme ju zrušili," zdôraznil starosta.

Odborník z CHKO Strážovské vrchy mieri na miesto, aby urobil odborný posudok, ktorý ukáže, či sa medveď správal prirodzene, alebo nie a podľa toho nastavia riešenie. Pracujú ale aj s verziou, že medveď bol vyrušený a takto si len chránil nájdenú korisť- zraneného diviaka. Poľovníkom ochranári odporúčajú, aby chodili vo väčších skupinách, najmä ak vedia, že majú v tejto časti medveďa.

VIDEO NÁJDETE PO KLIKNUTÍ TU.

 

Zdroj: https://www.tvnoviny.sk/domace/1983186_v-strazovskych-vrchoch-napadol-medved-polovnika-dohryzol-mu-nohy?fbclid=IwAR2UGPLz6PgZpczXc70CC4c70KdJmDPXFos76KvBmaUe7Yrx6BYRybOk3Y0#