Poľovnícke zariadenia pre malú zver

V rámci starostlivosti o zver, napr.: ako pomôcky na uskladňovanie krmív, zimné prikrmovanie, chytanie dravcov a podobne sa postupne vyvinuli charakteristické poľovnícke zariadenia pre malú zver.

 

Zariadenie na prikrmovanie malej zveri

 

Kŕmidlá pre zajace sú pomerne jednoduché. Najbežnejším kŕmidlom je stojan tvaru T. Tvorí ho základný kôl, zasadený do zeme, na ktorých sa pripevní buď pevne, alebo pohyblivo vodorovná priečka a na ňu sa uväzujú viazanice objemového krmiva. Pohyblivé upevnenie priečky umožňujú upravovať zavesené krmivo podľa výšky snehovej pokrývky. Vhodné je ošetriť toto kŕmidlo strieškou, aby krmivo nezmoklo.

Na podávanie väčšieho množstva objemového krmiva slúži dáždnikové kŕmidlo. Skladá sa z nosného stĺpa, naň je v hornej časti pripojená kužeľovitá strieška, ktorá chráni objemové krmivo rozložené okolo stĺpa. Krmivo môžu niekedy ohraničovať látky, spomedzi ktorých si ho zajace vyťahujú. Naspodku môže byť umiestnené korýtko na otrusky sena a ďateliny. Na podávanie objemového krmiva sa používajú aj kŕmidlá tvaru jasieľpodobné ako pri srnčej zveri, veľkosťou sú však prispôsobené pre zajačiu zver.

Všetky kŕmidlá pre zajace umiestňujú v závetrí a na menej frekventovaných miestach. Na každých 100 ha plochy revíru treba rátať približne s 1 – 2 kŕmidlami tak, aby na 20 zajacov pripadlo jedno kŕmidlo.