Poľovnícke príslušenstvo

Poľovnícky nôž je tvarom a vybavením prispôsobený na používanie v poľovníckej praxi, najmä pri vyvrhovaní zveri. Poznáme zatváracie a otvorené poľovnícke nože. Moderné zatváracie nože majú okrem vlastnej čepele rozličné pomôcky pre poľovníka:

- páračik

- pílku

- vyťahovač nábojov

- vývrtku

- otvárač na konzervy

- otvárač na fľaše

- nožnice

- pinzetu

Otvorené poľovnícke nože a tesáky sa v súčasnosti používajú často ale niektorý lovci ich používajú už len ako symboly pri pasovaní na poľovníka alebo lovca zveri.

Optické poľovnícke pomôcky sú pozorovací ďalekohľad.

Pozorovacím ďalekohľadom  sa pozoruje a zisťuje prítomnosť zveri. Možno ním aj pri slabšej viditeľnosti pomerne dobre určiť pohlavie, vek, prípadne chovnú hodnotu zveri.

Puškový ďalekohľad (puškohľad)  je významnou pomôckou na presné umiestnenie zásahu, najmä za súmraku, pri zhoršenej viditeľnosti alebo aj pri zhoršenom zraku strelca. Výhodou streľby s puškovým ďalekohľadom je aj možnosť pozorovať zver po zásahu.

Puškohľad sa musí na zbraň montovať pevne, aby sa jeho poloha nemenila. Podľa spôsobu upevnenia rozlišujeme:

- násuvnú montáž

- stojančekovú montáž

- klapkovú montáž

Puškohľad treba chrániť pred nárazmi.

Po výstrele treba hlaveň dôkladne vyčistiť čistiacimi prostriedkami a nakonzervovať konzervačným olejom.

Na čistenie brokovníc sa používajú tri druhy kefiek. Oceľovou špirálovou kefkou sa odstraňuje nános olova albo plastu, kefou z vlásia sa dočistí vývrt od drobných nečistôt a bavlnenou kefkou sa vyčistený vývrt nakonzervuje olejom. Kefy majú závit, ktorá sa spája s  vyterákom.

Na odstránenie hrubých nečistôt možno použiť aj čistiaci olej, ktorým sa natrie vývrt hlavne , ale po krátkom pôsobení sa musí hlaveň dôkladne vyutierať do sucha a nakonzervovať konzervačným olejom.Čistiaci olej sa nesmie v nijakom prípade zameniť s konzervačným, lebo po nakonzervovaní hlavne čiastiacim olejom by sa hlaveň po niekoľko dňovom pôsobení celkom znehodnotila.

Zámka a záver sa nikdy nenatiera vazelínou, ale len zľahka sa pretrie čistým konzervačným olejom, aby mrazom stuhnutá vazelína alebo olej neznemožňovali činnosť mechanizmu.

Ostatné príslušenstvo a doplnky poľovníka:

- púzdra na zbrane, ktoré slúžia na prepravu poľovných zbraní a na ochranu pred poškodením

- nábojové pásy slúžia ako príručný zásobník na brokové i guľové náboje

- vreckový zásobník na 5 - 10 guľových nábojov. Zvyčajne sa vyhotovuje z kože, slúži najmä na nehlučné prenášanie guľových nábojov

- vyťahovač nábojov

- remene na nosenie pušiek