Ako vztýčiť posed

Pred tým, ako sa rozhodneme vztýčiť posed si tento proces musíme dobre naplánovať. Pokiaľ sa jedná o stredne veľký posed, dokáže ho vztýčiť aj skupina osôb bez akýchkoľvek pomôcok.

Ak je posed príliž ťažký na to, aby ho prítomné osoby vztýčili, môžeme použiť niekoľko trikov.
Niektorí ľudia osadzujú stojiny posedu do vykopaných jám, niekto používa čelný nakladač alebo opiera časti konštrukcie o stromy.
Existuje ešte jeden trik, ten je však náročný. Vztíčime dve navrchu spojené stojky a zafixujú sa pribitými lištami a lanami, a tak vylezieme po lanovom rebríku hore a posed vztýčime a dostavíme.

Najjednoduchším spôsobom je vztýčenie posedu pomocou kladkostroja, lanového kladkostroja alebo reťazového kladkostroja.
Princíp tohto vztýčenia posedu je znázornení na obrázku nižšie. Výhodou je vztýčenie posedu bez pomoci inej osoby. Túto metódu vieme použiť aj v prípade, že v blízkosti nie je žiadny strom. Stačí k spodnej strane posedu pripevniť otočnú páku, ktorá musí byť 2,5 až 3 metre dlhá. Platí to pri kazateľni aj pri rebríkovom posede. Najdôležitejšie je, aby bol dobre zaistený bod otáťania päty konštrukcie, ktorú chceme vztýčiť a opera za týmto bodom, ktorá zachytí ťažné sily. Väčšinou stačí použiť kladkostroj, u väčších posedov je potrebné použiť drapákový, lanový alebo reťazový kladkostroj.

Je možné použiť aj lanový naviják, avšak ten musí byť k niečomu pevne ukotvený, čo býva v praxi nemožné.

Na zaistenie dobrého otáčanie v otočnom bode päty konštrukcie pribijeme ku konštrukcii zo spodu silný pozemný väzník, ktorý proti posunu zaistíme kolíkmi. Druhou alternatívou je zapustenie dvoch betónových základov, do ktorých zabetonujeme klbové závesy.