Bizóny z východu: V Poloninách pri Hostoviciach môžete mohutné zubry vidieť na niekoľko metrov aj z auta

Ako sa najväčším zvieratám karpatskej divočiny po 17 rokoch darí vo voľnej prírode na divokom severovýchode, ako im pomáhajú miestni nadšenci a prečo ich poľovníci a družstevníci neznášajú.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V decembri 2004 bolo v Poloninách do voľnej prírody vypustených päť zubrov. Dnes ich tam v dvoch čriedach žije viac ako 60 / NP Poloniny

 

Koncom 19. storočia boli na pokraji vyhynutia. S tisícovými čriedami bizóna amerického (Bison bison) žili po stáročia vo vzájomnej rovnováhe pôvodní obyvatelia Ameriky – Indiáni. Bieli prisťahovalci ho za niekoľko desaťročí takmer úplne vystrieľali.

Jeden z najslávnejších indiánskych náčelníkov Sediaci Býk (Sitting Bull) dostal meno podľa zvláštneho správania bizónov, ktoré Indiáni dobre poznali a rešpektovali.

Bol totiž dôležitý pre prežitie obidvoch druhov. Práve kvôli sediacim býkom sa v adrenalínovej vášni lovu mladí indiánski lovci uprostred bizóních stád museli v istom momente naučiť ovládnuť svoj lovecký pud.

Ak bolo prežitie bizónieho stáda lovom Indiánov kriticky ohrozené, staré býky si začali hromadne sadať na zem. Aby vlastným telom chránili svoje samice a mláďatá. To bol pre Indiánov signál na okamžité ukončenie lovu.

 

Vladislav Juško vo svojej veterinárnej ambulancii. Zubrom v Poloninách sa venuje už osem rokov  / KOŠICE ONLINE

 

Takmer ich vyhubili

„V ten deň som mal také divné tušenie. Že ich pôjdem pohľadať a pozrieť. Išiel som do lesa nad Poľanou. Tam som ich začul, ale nechcel som ich plašiť. Uhynula ešte v ten deň. Streliť ju museli deň predtým. Na krku mala obojok s funkčnou vysielačkou. O týždeň nám zavolal jeden  poľovník, že je v potoku. Sčasti už bola zožratá. Zarazilo ma, že v hrudníku mala nožom vyrezanú veľkú dieru. Vyzeralo to tak, že tam niekto hľadal projektil. Aby ho nemohli identifikovať.“

Veterinár Vladislav Juško zo Sniny našiel pred dvoma rokmi v potoku pri obci Hostovice zastrelenú zubriu samicu.

V roku 1924 žilo vo voľnej prírode na celom svete iba 66 jedincov tohto nádherného veľkého bylinožravca, ktorý bol kedysi bežne rozšíreným druhom v lesoch a na lúkach celej Európy.

Zubor hrivnatý vyhynul vo voľnej prírode na začiatku 20. storočia v dôsledku nadmerného lovu, vysokej početnosti iných veľkých cicavcov, pasenia domáceho dobytka v lesoch, vojny a politickej nestability, píše sa na webovej stránke Štátnej ochrany prírody v článku k 15. výročiu života zubra hrivnatého (Bison bonasus) v Národnom parku Poloniny.

Foto
Zranený zubor Matúš našiel útočisko na farme Vladislava Juška v Snine / KOŠICE ONLINE

 

Znovu v divočine

Zubry sa do európskej divočiny začali znovu vypúšťať v 60. a 70. rokoch minulého storočia. Dnes žije v európskych oborách a vo voľnej prírode vo viac ako 300 stádach takmer 7,5-tisíc zubrov hrivnatých. Voľne v prírode ich žije viac ako 5,5-tisíc.

Posledného zubra na území Slovenska údajne koncom 15. storočia ulovil Matej Korvín (1443 – 1490) vo Vigľašských lesoch.

Najväčšie voľne žijúce stáda s počtom až 400 kusov sú aktuálne v poľských Bieszczadoch. V Poľsku vypustili zubry do voľnej prírody už v roku 1963. Dnes ich v celej krajine žije viac ako tisíc.

Viac ako 220 zubrov žije divo a voľne aj v ukrajinských Karpatoch. Ich populácia rovnako ako populácia z poľských Bieszczad susedí so slovenskými Poloninami.


Národný park Poloniny na severovýchode Slovenska susedí s poľskými Bieszczadami aj ukrajinskými Karpatami  / NP Poloniny

V Poloninách sa im páči

V decembri 2004 bolo v Poloninách do voľnej prírody vypustených päť zubrov. Archie, Ittina, Pasqualina, Izehärz a Isabella. Pochádzali z Holandska, Talianska a Švajčiarska.

Krátko po vypustení sa k čriede pripojil divožijúci zubrí býk Pišta. Odvtedy bolo do slovenskej prírody vypustených celkovo 11 zubrov (8 kráv a 3 býky). Zubry mali obojky s vysielačkami a boli telemetricky monitorované.

V októbri 2005 vypustili v Poloninách do voľnej prírody ďalšie dva zubry – Cvinka a Cvolonina. Hneď sa pridali k šesťčlennej čriede zubrov. O mesiac neskôr sa k nim pripojil ďalší divožijúci býk Milan.

V roku 2013 mala táto črieda už 16 kusov. O rok neskôr sa ich počet zvýšil na 25. Koncom marca 2015 prešla ďalšia päťčlenná črieda zubrov z Poľska na Slovensko. Odvtedy sa zdržujú medzi obcami Osadné, Hostovice a Pčoliné.

V roku 2016 žilo v Poloninách 34, v roku 2017 už 40 kusov zubra hrivnatého. Dnes sa ich počet odhaduje na 50 kusov v dvoch čriedach. Naposledy ich pred niekoľkými dňami napočítali pri bývalej obci Zvala nad vodnou nádržou Starina viac ako 60 kusov.

 


Zubria samica by mala dostať nový funkčný telemetrický monitorovací obojok  / VJ

Archie a Matúš

Vladislav Juško sa zubrom aktívne venuje osem rokov. V Snine má veterinárnu ambulanciu, zvieraciu farmu a animo-terapeutické centrum. Domov u neho našiel aj zranený zubrí samec Matúš. Vo voľnej prírode prvýkrát stretol zubra v Poloninách pri obci Veľká Poľana.

Archie bol zranený, mal zlomenú panvovú kosť zadnej nohy. So zlomenou nohou fungoval tri roky. Doviezli ho sem zo zoologickej záhrady. Zubry boli najprv umiestnené v malej obore pri obci Ruské. Bola to veľmi zvláštna náhoda, ocitol som sa vtedy celkom blízko, asi tri metre od neho. Mal vtedy už 14 rokov. Bolo mi ho ľúto,“ hovorí o svojom prvom stretnutí so zubrom.

„Chceli sme ho odchytiť, ale nepodarilo sa, neskôr uhynul. Potom sa zranil ďalší zubor z toho stáda, Matúš. Teraz ho máme na našej minifarme. Má osem rokov, u nás je už piaty rok. Chceme mu zohnať nejakú samicu a pokúsiť sa o rozmnožovanie. Bolo by to celkom unikátne, ak by sa nám niečo také podarilo, vysvetľuje veterinár.

V Poloninách sú dnes dve skupiny zubrov. Menšia črieda je pri Hostoviciach, väčšie stádo nad vodnou nádržou Starina, v zátopovej v okolí opustených obcí Zvala, Ostružnica a Smolník, kde sú veľké lúky obklopené lesmi. Dá sa tam dostať len na špeciálne povolenie. Odtiaľ príležitostne prechádzajú aj do Poľska.

„Nedávno mi ľudia poslali fotky, na ktorých je skupina 63 kusov, ktorá začala chodiť do bývalej obce Zvala. Takže sme boli celkom prekvapaní, že sa úspešne rozmnožujú a že sa im tu takto darí. Skôr sme si mysleli, že ich bude menej ako viac. Prepodkladám, že sa k nim mohli pripojiť aj nejaké kusy z Poľska.“


Zubry sú neuveriteľne rýchle. Tonový kolos dokáže byť v sekunde pri vás / VJ

Tisíc kíl v pohybe

Výhoda menšieho stáda pri Hostoviciach bola, že až donedávna mali všetky zubry obojky s vysielačkami. V spolupráci s Poliakmi sme ich mohli presne monitorovať a mohli sme ich aj viac pozorovať,“ hovorí Vladislav Juško.

„S obojkom tu už zostala iba jedna vedúca samica, je ale kvôli vybitej batérii nefunkčný. Podarilo sa nám získať ďalší, takže by sme jej chceli obojky vymeniť a nasadiť tento funkčný. Potrebujeme sa k nej ale dostať na dostrel, aby sme ju mohli uspať. Ešte minulý týždeň sme ju tu videli ležať na vzdalenosť asi sto merov. Odvtedy sú zubry už týžden preč. Aby sme sa k nej dostali, nastražili sme aj fotopascu, uvidíme, ako to celé dopadne.  

„K býkom sa dá dostať oveľa bližšie, bol som od nich aj na 15 metrov. Ak by som nerešpektoval bezpečnú vzdialenosť, dostal by som sa ešte bližšie. Zubry ale dokážu okamžite vyštartovať a neuveriteľne rýchlo bežať,  hovorí.

„Ak idete bližšie, mali by ste si vyhliadnuť nejaký záchytný bod. Strom alebo stĺp, kde by ste mohli utiecť v prípade nebezpečenstva. Pretože zubor vás veľmi ľahko doženie. Býky sa síce väčšinou tvária pokojne, no v zlomku sekundy sa to môže zmeniť a za sekundu je zviera pri vás. Predstavte si, čo sa stane, ak do vás vrazí tisíckilový býk, pokračuje veterinár.

 


Poloniny. Zubry pod lesom na Hostovických lúkach / VJ

Bizóny na dlani

Keď máte šťastie, môžete ich pri Hostovických lúkach vidieť z auta aj na vzdialenosť 30 metrov. Je to slovenský unikát. Toto nezažijete nikde inde, aby ste takéto impozantné zvieratá mohli vidieť vo voľnej prírode úplne ako na dlani. Podobne ako v americkom Yellowstonskom parku, kde sa bizóny tiež pasú pri ceste. V lete sa pri Hostoviciach pasú väčšinou až večer, keď už nie je tak teplo,“ hovorí Vladislav Juško.

No niekedy je to naozaj lotéria. Ešte minulý týždeň sa dali na Hostovických lúkach pozorovať tak krásne a blízko ako nikdy. A potom zmizli, odvtedy sme ich nevideli ani raz. Zimu prežívajú v Poloninách obe stáda relatívne v pohode. Problém je, že stádo pri Hostoviciach sa naučilo v zime chodiť na tamojšie družstvo na siláž.

V poslednom čase sa okrem družstva v Hostoviciach objavila ďalšia lokalita, ktorú začali štyri zubrie býky navštevovať – družstvo v obci Pčolinné.    

„Preto ich tu družstevníci, ale ani poľovníci nemajú radi. Zubry majú veľmi dobrý čuch, vynikajúco vycítia akékoľvek kŕmenie a potravu. Okrem družstevnej siláže robia konkurenciu aj poľovníkom, tvrdia, že im znižujú úlovok. Podľa nich by tu vôbec nemali byť,“ vysvetľuje veterinár.

Je to nádherné a majestátne zviera, ktoré do voľnej prírody Slovenska patrí. Zubry nemajú ani veľmi veľké teritórium. Vieme pomerne presne určiť, kde žijú, kade chodia a ako a kde sa počas roka presúvajú. Samica má mladé raz za dva roky.“

„Pre mňa sú tie zvieratá neskutočné. Aj keď ich niekedy vidím päťkrát do týždňa, stále som z toho nadšený. Je to všetko o vnímaní, o vzťahu k zvieratám, k prírode. Je to niečo naozaj unikátne, má to zmysel. Myslím, že by sme sa o tie zvieratá mohli starať všetci. Ako môžeme a ako vieme. Verte mi, že ak by to bolo niekde inde, vyzeralo by to celé úplne inak,“ dodáva Vladislav Juško.

 


V Poloninách žijú vo voľnej prírode už 17 rokov v dvoch čriedach  / VJ

 

NÁRODNÝ PARK POLONINY


►Rozprestiera sa v Prešovskom samosprávnom kraji. Jeho rozloha je 298 kilometrov štvorcových.

►Nachádza sa v ňom 7 národných prírodných rezervácií, 13 prírodných rezervácií a jedna prírodná pamiatka. Poloniny sú jediným územím na Slovensku s výskytom zubra hrivnatého vo voľnej prírode.

►V roku 2004 boli Poloniny vybraté pre projekt: Založenie voľne žijúcej populácie zubra hrivnatého v slovenských Karpatoch.

►V spolupráci so slovenskou Štátnou ochranou prírody realizovala projekt holandská mimovládna organizácia Large Herbivore Foundation, populácie voľne žijúcich zubrov boli v rámci projektu predtým založené tiež v Poľsku, Rumunsku a na Ukrajine.

 


Dospelé býky vážia od 530 do 920 kilogramov, samice sú menšie. Stádo vedie skúsená, spravidla najstaršia zubrica. Zubry sa dožívajú až 35 rokov / VJ

ZUBOR HRIVNATÝ (BISON BONASUS)


►Dospelé býky vážia od 530 do 920 kilogramov, samice sú menšie. Stádo vedie skúsená, spravidla najstaršia zubrica. Zubry sa dožívajú až 35 rokov.

►V lesnom poraste sa na jednom mieste zdržujú len 1 až 3 dni. Na tie isté miesta sa nevracajú skôr ako za 10 – 14 dní. V lete môžu dospelé býky zožrať denne až 32 kg potravy.

►V Červenom zozname ohrozených druhov je zubor označený ako ohrozený živočích. V Európe je zubor chránený viacerými medzinárodnými dohovormi.

►Myšlienka rozšíriť populáciu zubra znovu do miest, kde sa tento druh niekedy pôvodne vyskytoval prišla od štátnych ochranárov z Poľska.

►O ich reintrodukciu sa neúspešne snažili aj v Tatrách. Poľským zoológom sa to podarilo najprv v Bialowieži, potom v Biesczadoch a nakoniec aj v Karpatoch.

►Pôvodné stádo v Poloninách bolo zložené z jedincov z rôznych európskych zoologických záhrad. Najprv sa umiestnili do malej obôrky pri obci Ruské, aby si trochu zvykli a aklimatizovali sa. Potom boli vypustené do voľnej prírody.

►Začiatky boli ťažké. Zubry neboli zvyknuté na voľnú prírodu. Jedna samica zožrala drôt a uhynula. Ďalšia vodiaca samica porodila v januári a pri komplikovanom pôrode zahynulo mláďa aj matka. Mladý, už v prírode narodený zubor Jožko si zase zlomil nohu a uhynul tiež.

►Postupom času sa zvieratá stabilizovali. Dnes sú v tejto lokalite dve stáda a darí sa im. Každý rok majú mláďatá. Životom v prírode sa stali plachými. V Národnom parku Poloniny dnes žije viac ako 60 zubrov.

 

Zdroj: https://www.kosiceonline.sk/bizony-z-vychodu-v-poloninach-pri-hostoviciach-mozete-mohutne-zubry-vidiet-na-niekolko-metrov-aj-z-auta?fbclid=IwAR14ZCHRakb1_SwTkwrIvSLU5ZBsvU2Yvrc4jy0GqgD4c8ezb1lh29INZTU