Vedci k premnoženej zveri: Diviaky a poľovníci. Kto z koho?

Vedci z Lesníckej a drevárskej fakulty Mendelovej univerzity v Brne skúmajú faktory, ovplyvňujúce možnosti stabilizácie početnosti diviačej zveri a hľadajú východiská zo súčasného nevyhovujúceho stavu. Sdružení vlastníků soukromých a obecních lesů v Českej republike (SVOL) považuje situáciu ohľadne premnoženej zveri za alarmujúcu. Na svojej stránke publikuje závery odborníkov z Mendelovej univerzity v Brne.  

 

Tlačová správa: Medvede stratili plachosť. Envirorezort to sám nezvládne

Všade vo svete sú medvede lovené legálnym spôsobom, no na Slovensku sú zabíjané  smrtiacou injekciou. Zásahový tím populisticky informuje, že ich humánne eutanázuje. Avšak pojem eutanázia je v súvislosti so zvieraťom úplne absurdný – zviera predsa nie je človek a nemôže dobrovoľne súhlasiť so svojím usmrtením. 

Zmeny u diviačej zveri pri africkom more ošípaných

Dôležité informácie je potrebné neustále opakovať. Aj preto sme pre Vás prichystali pár fotografií, aby ste videli, ako vyzerá diviak pozitívny na AMO so zmenami na koži, či vnútorných orgánoch. Samozrejme, vzhľadom na rýchle šírenie vírusu sa s tým, čo je na fotkách, už viacerí z Vás stretli. Tí, ktorí nie, majú teraz možnosť zhliadnuť, aké zmeny je potrebné pozorovať, keďže sa vyskytujú najčastejšie.

Sú nimi krvné podliatiny na koži a krvácaniny v podpazuší, na bruchu a medzi nohami, enormne zväčšená slezina, krvné podliatiny na pľúcach, srdci, či obličkách.

Uhynutá jelenica plávala v rieke pod vodárenskou nádržou Starina

HORNÝ ZEMPLÍN 
Uhynutá jelenica dopoludnia plávala v rieke pod vodárenskou nádržou Starina. Podľa rybárskej stráže bolo potrebné zviera čo najskôr vytiahnuť, keďže v rieke žijú pstruhy, ktoré sú citlivé na kvalitu vody.

Uhynutú jelenicu si všimli robotníci, ktorí rekonštruujú most nad miestnou riekou. Ležala v strede koryta Cirochy, tesne pod vodárenskou nádržou Starina. Podľa miestneho poľovného združenia bola zver pravdepodobne zrazená autom, čomu nasvedčujú aj viaceré zlomeniny.

VIDEO: Africký mor ošípaných: ako ostať o krok vpred

Európska agentúra pre bezpečnosť potravín EFSA vytvorila už dávnejšie toto video o vírusovom ochorení sviňovitých, africkom more ošípaných. Je v ňom jednoducho znázornené ako sa choroba prejavuje, ako sa môže šíriť a čo nesmieme robiť, ak chceme zabrániť ďalšiemu šíreniu tohto nebezpečného vírusu, ktorý už aj na Slovensku mesačne zabije niekoľko stoviek kusov diviačej zveri. Po objavení v chove alebo veľkochove ošípaných spôsobí obrovské socio-ekonomické škody (viď príklad Boľkoviec).

AMO: Aktuálna situácia na Slovensku

Africký mor ošípaných je na území Slovenskej republiky lokalizovaný v Bardejov, Gelnica, Košice-mesto, Košice okolie, Michalovce, Prešov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Detva, Stará Ľubovňa. Sabinov, Sobrance, Spišská Nová Ves, Trebišov, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Zvolen, Lučenec, Brezno, Poprad a Levice. K 30.6.2021 bolo potvrdených 3088 prípadov u diviačej zveri a 28 prípadov v chove domácich ošípaných a 1 vo veľkochove ošípaných.

Plnenie plánu lovu diviačej zveri 2021/2022

Podľa hlásení z Okresných úradov bolo za dva mesiace novej poľovníckej sezóny 2021/2022 ulovených 8 166 kusov diviačej zveri. Alarmujúca je ale výška úhynu, ktorá dosiahla 2 111ks! Od 1.4.2021 mali poľovníci výnimku zo zákazu vychádzania i cestovania mimo okres, čo sa jednoznačne osvedčilo a potvrdilo ako jeden z problémov, ktorý dopomohol k tomu, že lov v mesiaci marec bol nedostačujúci.

 

V Kežmarku medveď ohrozoval ľudí na cyklistickom chodníku

V Kežmarku na cyklistickom chodníku včera medveď ohrozoval cyklistku, žene sa našťastie podarilo ujsť.
Polícia na základe tejto udalosti vykonáva všetky potrebné opatrenia na zabezpečenie bezpečnosti občanov. 

Polícia o týchto okolnostiach bezodkladne informovala štátnu ochranu prírody SR. "Situáciu intenzívne monitorujeme," píše polícia na sociálnej sieti. 

 

 

Stránky