Spln

« piatok, september 13th, 2019 »

Spln vždy vychádza na východe v presne tom istom čase keď slnko zapadá na západnej strane oblohy. V splne vidíme všetky detaily mesačného povrchu. Mesiac a Slnko sú v jednej priamke zo Zemou. Tak ako slnko na západe zapadá tak stúpa a žiari mesiac na východe. Keď je slnko v najvyššom bode na opačnej pologuli planéty, v tom čase je mesiac na najvyššom mieste na oblohe a taktiež najviac žiari. Keď opäť slnko ráno stúpa mesiac sa stráca v slnečných lúčoch a proces sa opakuje na opačnej pologuli zeme.

Spln je opakom novu.

Spln začína dva týždne po nove, keď je mesiac na polceste po svojej orbitálnej dráhe okolo zeme ktorú meriame od začiatku nového lunárneho mesiaca. Pre poľovníctvo má mesačný spln veľký význam lebo v čase keď mesiac kumuluje nám legislatíva umožňuje poľovať celú noc a to v rozsahu tri dni pred splnom a tri dni po splne. Čiže v praxi to znamená že jeden týždeň v rámci lunárneho mesiaca môže byť poľovník na poľovačke bez prestávky každú noc a nemusí dodržiavať všeobecné pravidlo kde musí ukončiť lov jednu hodinu po súmraku a taktiež môže začať loviť skôr ako jednu hodinu pred svitaním. V konečnom dôsledku môže byť na poľovačke aj týždeň v kuse. Občas sa stane že v jednom kalendárnom mesiaci sa prelínajú dva lunárne mesiace a stáva sa aj to že spln je dva krát v rámci kalendárneho mesiaca. Tým pádom poľovník môže stráviť na love kľudne aj pol mesiaca a nič tým neporuší lebo mu to zákon o poľovníctve dovoľuje.

Pokiaľ sa stane a raz za čas dôjde k úplnému zatmeniu mesiaca, deje sa to vždy keď je mesiac vo fáze splnu, pričom usporiadanie vo vesmíre je v poradí Slnko – Zem – Mesiac, kde slnko svieti na zem a tá svojou plochou vrhá tieň na celú plochu mesiaca, tým pádom na mesiac nedopadajú slnečné lúče ani odrazené svetlo zo zeme.

Read more at EarthSky.org »
Dní do budúceho splnu
1deň
Dní do nového lunárneho mesiaca
16dní
Viditelnosť
99.8%